Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Zmarł politolog Gieorgij Arbatow

0
Podziel się

Politolog Gieorgij Arbatow, który doradzał w sprawach polityki
zagranicznej kolejnym radzieckim przywódcom, od Leonida Breżniewa po Michaiła Gorbaczowa, zmarł w
piątek w wieku 87 lat - poinformowała rosyjska telewizja państwowa.

bEiMakyd

Politolog Gieorgij Arbatow, który doradzał w sprawach polityki zagranicznej kolejnym radzieckim przywódcom, od Leonida Breżniewa po Michaiła Gorbaczowa, zmarł w piątek w wieku 87 lat - poinformowała rosyjska telewizja państwowa.

Jak przypomina agencja Associated Press, Arbatow, który był w szczególnie zażyłych stosunkach z Jurijem Andropowem, zyskał najpierw na Zachodzie, a potem w Rosji uznanie za pogląd, że ustrój ZSRR nie przetrwa bez zasadniczych zmian.

"Należał do grupy reformatorów, którzy uważali, że system radziecki może i musi zostać zreformowany. Jego nazwisko jest związane z całą epoką Związku Radzieckiego. Był wśród najbliższych i najbardziej zaufanych doradców Breżniewa i Andropowa" - powiedział państwowej telewizji Rossija-24 Jewgienij Primakow, który był premierem Rosji za prezydentury Borysa Jelcyna.

bEiMakyf

W latach 1967-1995 Arbatow kierował założonym przez siebie Instytutem USA i Kanady. Opracowywane tam materiały wykorzystywano przy kształtowaniu polityki ZSRR wobec głównego rywala w zimnej wojnie. W 1974 roku został członkiem Akademii Nauk ZSRR. (PAP)

dmi/ mc/

7311233

bEiMakyG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)