Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosjanie będą budowali elektrownię atomową na Białorusi

0
Podziel się:

Rosyjska firma Atomstrojeksport została
wybrana do budowy pierwszej elektrowni atomowej na Białorusi -
poinformował w środę białoruski wicepremier Uładzimir Siemaszka.

Rosyjska firma Atomstrojeksport została wybrana do budowy pierwszej elektrowni atomowej na Białorusi - poinformował w środę białoruski wicepremier Uładzimir Siemaszka.

Białoruś rozważała wcześniej oferty francuskiej firmy Areva i amerykańsko-japońskiego koncernu Westinghouse-Toshiba. Elektrownia ma powstać przy zachodniej granicy kraju.

Atomstrojeksport jako jedyny był gotowy zapewnić finansowanie i przedstawiciele Białorusi wyjaśnili, że rosyjska firma jest faworytem przetargu.

"Przywódcy kraju są gotowi realizować projekt budowy elektrowni nuklearnej z Atomstrojeksportem jako generalnym kontrahentem" - powiedział dziennikarzom Siemaszka po rozmowach z przedstawicielami Rosji.

Białoruskie ministerstwo energetyki podało, że obie strony zgodziły się zakończyć przygotowania do budowy w pierwszym kwartale 2009 roku i podpisać międzyrządowe porozumienie o pokojowym zastosowaniu energii atomowej.

Białoruś planuje zakończenie pierwszego 1000-megawatowego reaktora w 2016 roku, a drugiego dwa lata później.

Decyzja o budowie elektrowni atomowej, która ma zapewnić dywersyfikację dostaw nośników energii elektrycznej, zapadła w 2006 roku. Prezydent Alaksandr Łukaszenka wzywał do jej budowy po sporze z Rosją, dotyczącym cen rosyjskiego gazu w 2007 roku.

Atomstrojeksport buduje w Buszerze w Iranie pierwszą elektrownię atomową w tym kraju. Ma być ona uruchomiona już w tym roku. (PAP)

ksaj/ kar/

6069

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)