Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosjanie uwolnili polskich dziennikarzy w Smoleńsku

0
Podziel się

Dziennikarze: TVP, RMF FM i TVN24 oraz ich operatorzy - zostali zatrzymani przez żołnierzy gdy chcieli sfilmować wrak TU-154M.

Rosjanie uwolnili polskich dziennikarzy w Smoleńsku
(PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)
bEgtXxuJ

Aktualizacja: 19:30

Polscy dziennikarze zatrzymani przez Rosjan na lotnisku w Smoleńsku, zostali uwolnieni. Arletę Bojke z TVP, Przemysława Marca z RMF FM i Marka Osiecimskiego z TVN24 oraz ich operatorów, zatrzymano w rejonie miejsca katastrofy Tu-154M. Dziennikarzy i operatorów TVN i TVP, Jurija Kołtowicza i Borysa Czerniawskiego, zatrzymano pod zarzutem wejścia na teren wojskowy, gdy w czasie realizacji zdjęć zbliżyli się do drutu kolczastego, za którym leżą szczątki rozbitego polskiego samolotu.

Po siedmiu godzinach przetrzymywania rosyjska milicja zdecydowała się ich wypuścić. Wszyscy przyjechali do Smoleńska z zamiarem nakręcenia zdjęć szczątków rozbitego w kwietniu tupolewa.

Zatrzymanych przewieziono do sztabu jednostki wojskowej przy lotnisku. Zostali dwukrotnie przesłuchani: przez wojskowych i milicję.

bEgtXxuL

Arleta Bojke powiedziała Polskiemu Radiu, że wojskowi naradzali się z milicjantami, co zrobić zatrzymanymi. Według jej relacji, Rosjanie muszą miedzy sobą ustalić komu zatrzymani dziennikarze podlegają i kto ich powinien zwolnić. Zostali zatrzymani bowien na styku terytorium miejskiego i jednostki wojskowej. Bojke podkreśla, że byli traktowani dobrze, milicjanci powiedzieli im też, że prawdopodobnie nie zostaną w żaden sposób ukarani.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Bosacki powiedział Polskiemu Radiu, że polscy dyplomaci będą rozmawiać z Rosją, by uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

POSŁUCHAJ MARCINA BOSACKIEGO:

Według strony rosyjskiej, nasi dziennikarze byli zatrzymywani dwukrotnie. Najpierw doszło do tego w zakładach lotniczych, a później rzekomo próbowali dostać się od innej strony na teren lotniska w Smoleńsku. Fakt dwukrotnego zatrzymania dziennikarzy potwierdziła polska ambasada w Moskwie.

Rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego Andriej Jewsiejenkow utrzymywał, że nikomu, nawet miejscowym mieszkańcom, nie wolno przechodzić przez teren, gdzie leżą szczątki Tupolewa. _ Szczątki samolotu znajdują się pod ochroną. Podejście do nich jest zakazane, dopóki nie zakończą się wszystkie działania _ - zaznaczył.

bEgtXxuR

Na pytanie o ścieżkę przebiegającą przez chroniony teren podkreślił: _ Nie chodzą (tam) miejscowi, bo to miejsce znajduje się pod ochroną. Dopóki nie zakończą się wszystkie działania, nie możemy pozwolić sobie, by szczątki nie znajdowały się pod ochroną _.

Jewsiejenkow poinformował też, że prace nad zadaszeniem miejsca, gdzie leżą szczątkiTu-154M, rozpoczną się w najbliższych dniach, może już jutro.

Politycy oburzeni: To skandaliczne i oburzające

Wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz z PO powiedział, że zatrzymanie dziennikarzy jest zaskakujące i może być w Polsce bardzo źle odebrane. _ - Na pewno jest to zaskakująca i bardzo przykra wiadomość, która przy obecnym stanie polskiej wrażliwości nie może być dobrze odebrana przez polską opinię publiczną _ - powiedział Tyszkiewicz.

bEgtXxuS

Podkreślił, że obecnie jest zbyt mało informacji, aby stwierdzić, jaki był powód zatrzymania dziennikarzy. - _ Na razie nie wiemy, czy polscy dziennikarze nie naruszyli jakichś regulacji typowych dla lotniska wojskowego. Byłoby bardzo przykro, gdyby zatrzymanie miało jedynie związek z dokumentowaniem miejsca katastrofy _ - zaznaczył poseł PO i wyraził nadzieję, że ten _ przykry incydent _ zostanie szybko wyjaśniony i zakończy się zwolnieniem dziennikarzy.

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński - odnosząc się do zatrzymania dziennikarzy - powiedział, że _ cała sprawa śledztwa jest jednym wielkim skandalem i nieustannym pokazywaniem Polakom i polskiemu rządowi, mimo jego łaszenia się do Rosji, gdzie jest jego miejsce _. _ Jego miejsce jest bardzo, bardzo nisko. To jest nieustannie, demonstracyjnie pokazywane. To kolejny akt w ramach przedsięwzięcia obniżenia rangi Polski _ - powiedział Kaczyński.

_ - I że Rosjanie to robią w ramach obecnej neoimperialistycznej polityki można w jakiejś mierze zrozumieć. Taka politykę dzisiaj prowadzą. Ale dlaczego polski rząd w tym pomaga, tego nie rozumiem _ - dodał.

bEgtXxuT

W ocenie posła PiS Karola Karskiego zatrzymanie dziennikarzy jest zaskakujące i pokazuje, że strona rosyjska chce utrzymać w tajemnicy informację o stanie lotniska i stanie wraku samolotu. _ Ten przykry incydent pokazuje, jak polscy dziennikarze są traktowani w Rosji, gdy chcą w jakiś sposób zbliżyć się do prawdy i wyjaśnić okoliczności katastrofy _ - podkreślił wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Ocenił, że to zatrzymanie jest jednocześnie _ efektem całkowicie pasywnego zachowania polskiego rządu _, w kwestii wyjaśnienia przyczyn katastrofy TU-154M.

W wydanym w piątek oświadczeniu klub PiS wezwał rząd i prezydenta Bronisława Komorowskiego do podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do _ przywrócenia wolności i swobody wykonywania zawodu polskim dziennikarzom zatrzymanym w Smoleńsku podczas filmowania wraku TU-154 M _ . - _ Przypominamy władzom Polski i Federacji Rosyjskiej, że jest to wojskowy statek powietrzny będący własnością Rzeczypospolitej Polskiej _ - podkreślono w komunikacie.

Tadeusz Iwiński z SLD uznał zatrzymanie dziennikarzy za zaskakujące. _ - Trzeba spokojnie poczekać na wyjaśnienia i nie dolewać oliwy do ognia _ - dodał.

bEgtXxuU

Jego zdaniem, na lotnisku w Smoleńsku prawdopodobnie doszło do jakiegoś _ przykrego nieporozumienia _, które zostanie szybko wyjaśnione. _ - Polscy dziennikarze weszli na teren lotniska wojskowego i być może były tam jakieś tablice, które zakazywały wejścia w tę strefę. Wydaje mi się, że ze strony rosyjskiej mamy do czynienia z działaniami o charakterze nadgorliwości i ta sprawa szybko się wyjaśni _ - powiedział Iwiński.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t94701.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wreszcie;ruszy;budowa;zadaszenia;wraku;tu-154,19,0,684307.html) Wreszcie ruszy budowa zadaszenia wraku Tu-154 Wiata będzie kosztowała 100 tys. zł. Zapłacą Rosjanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t80070.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/krytyka;klicha;on;jest;od;patrzenia;na;rece;rosjanom,201,0,683721.html) Krytyka Klicha: _ on jest od patrzenia na ręce Rosjanom _ Rzecznik rządu ocenił wypowiedzi Edmunda Klicha.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t95680.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ekspert;ostro;ten;samolot;nie;powinien;startowac,63,0,683583.html) Ekspert ostro: _ ten samolot nie powinien startować _ Tomasz Hypki uważa, że 10 kwietnia złamano procedury.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t97422.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/raport;o;katastrofie;smolenskiej;poznamy;juz;w;tym;roku,103,0,681319.html) Raport o katastrofie smoleńskiej poznamy już w tym roku? _ - Wydaje mi się, że jest to termin realny _ - uważa szef MSWiA.
bEgtXxvm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)