Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosjanki z obwodu kaliningradzkiego będą mogły rodzić w olsztyńskim szpitalu

0
Podziel się:

Rosjanki z Kaliningradu będą rodziły w olsztyńskim szpitalu
ginekologiczno-położniczym - placówka podpisała umowę w tej sprawie z rosyjskim stowarzyszeniem
opiekującym się ciężarnymi. Dzieci urodzone w Olsztynie będą miały rosyjskie obywatelstwo.

Rosjanki z Kaliningradu będą rodziły w olsztyńskim szpitalu ginekologiczno-położniczym - placówka podpisała umowę w tej sprawie z rosyjskim stowarzyszeniem opiekującym się ciężarnymi. Dzieci urodzone w Olsztynie będą miały rosyjskie obywatelstwo.

O podpisaniu umowy między szpitalem ginekologiczno-położniczym "Malarkiewicz" a rosyjskim stowarzyszeniem zajmującym się m.in. prowadzeniem w obwodzie kaliningradzkim szkół rodzenia poinformował w czwartek PAP menager olsztyńskiego szpitala Robert Jurga. Na mocy umowy przez rok w olsztyńskim szpitalu co miesiąc będzie rodziło co najmniej 10 Rosjanek. Za poród i pobyt w szpitalu każda zapłaci 7 tys. zł.

W zawarciu umowy pomoc okołobiznesową zapewniło olsztyńskiemu szpitalowi przedstawicielstwo Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Kaliningradzie.

"To największa umowa, jaką udało się zawrzeć polskim i rosyjskim partnerom, odkąd od jesieni w Kaliningradzie działa nasze przedstawicielstwo" - przyznał PAP dyrektor Departamentu Pozyskiwania Inwestorów w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Marcin Kuchciński.

Jurga przyznał PAP, że jeszcze przed zawarciem umowy w olsztyńskiej lecznicy urodziło się troje małych Rosjan; jedną z rodzących była zastępczyni głównego architekta Kaliningradu.

"Te trzy porody pozwoliły nam wypracować zasady współpracy z Rosjanami na każdym polu, zarówno medycznym jak i każdym innym" - podkreślił w rozmowie z PAP Jurga.

Ciężarne, które będą chciały rodzić w Olsztynie, na miesiąc przed porodem będą przyjeżdżały do Polski na badania KTG, UGS oraz wizytę lekarską. "Te, którym stan zdrowia na to pozwoli i będą chciały, mogą wrócić do Rosji i ponownie przyjechać do Olsztyna na około tydzień przed planowanym terminem porodu. Te, które wolą oczekiwać na poród w Polsce, będą mogły zamieszkać w hotelu, który będzie miał rosyjskojęzyczną obsługę i menu w tym języku" - powiedział Jurga. Dodał, że szpital na goszczenie ciężarnych Rosjanek podpisał umowy z trzema hotelami w Olsztynie. Podpisano też umowy ze studiem fryzur i zakładem kosmetycznym.

"Rosjanki, które już u nas rodziły, prosiły o takie usługi" - przyznał menager olsztyńskiego szpitala.

Opiekę medyczną nad Rosjankami będzie sprawować rosyjskojęzyczny personel szpitala - zarówno położne, jak i lekarze. Szpital dysponuje oddziałem OIOM dla noworodków i pracują w nim neonatolodzy, ale Jurga zapewnił, że w razie konieczności zarówno matka jak i dziecko będą mogli zostać przewiezieni do innych placówek medycznych, np. wojewódzkiego szpitala dziecięcego.

"Za leczenie Rosjan w innych placówkach będziemy płacić my jako szpital" - powiedział Jurga i przyznał, że szpital położniczy rozmawia z brokerami ubezpieczeniowymi, by stworzyli pakiet dla Rosjan na wypadek komplikacji poporodowych dla matek, czy konieczności wykonania zabiegów dla noworodków.

Szpital będzie załatwiał też formalności związane z legalnym powrotem matek i noworodków do obwodu kaliningradzkiego: najpierw w olsztyńskim urzędzie miasta dzieciom będzie wystawiany akt urodzenia, następnie biegły tłumacz przetłumaczy go na rosyjski.

"Potem postępowanie zależy od tego, czy rodzice mają paszport biometryczny, czy nie. Jeśli nie - to w paszport matki wbijany jest stempel z informacją o dziecku i na tym formalności się kończą. Jeśli rodzice mają paszport biometryczny, wówczas taki sam dokument wyrabiamy dziecku w ambasadzie rosyjskiej w Gdańsku" - powiedział Jurga i dodał, że zgodnie z rosyjskimi przepisami urodzony w Polsce Rosjanin dziedziczy obywatelstwo po matce. Miejsce urodzenia nie ma na to wpływu. Jurga zapewnił, że troje urodzonych dotąd w Olsztynie Rosjan "bez kłopotów zostało zalegalizowanych i wróciło do rodzinnego domu".

W rozmowie z PAP Jurga dodał, że na mocy podpisanej umowy pracownicy olsztyńskiego szpitala będą jeździli na zajęcia w rosyjskich szkołach rodzenia, by zapoznać ciężarne ze swoją ofertą. Szpital chce też zapraszać ciężarne na wizyty w swojej placówce połączone z możliwością zrobienia w Polsce zakupów.

Stowarzyszanie, z którym olsztyński szpital podpisał porozumienie, jest działająca non profit organizacją pozarządową. Stowarzyszenie to prowadzi szkoły rodzenia na terenie obwodu kaliningradzkiego i wydaje gazetę dla przyszłych mam.

Jak powiedział Jurga w rozmowie z PAP, korzyścią z porozumienia dla Rosjan "jest zadowolenie ciężarnych, które są bardzo zainteresowane porodami poza Rosją, np. na Litwie, czy w Polsce". Rosjankom podoba się m.in. możliwość wyboru dogodnej pozycji do rodzenia. "Poza tym w obwodzie kaliningradzkim ok. 70 proc. porodów rozwiązywanych jest cesarskim cięciem, czasami cięciem pionowym na brzuchu, a panie chcą rodzić naturalnie" - dodał Jurga.

Szpital "Malarkiewicz" działa w Olsztynie od 15 lat. To prywatna lecznica, która ma podpisany kontrakt z NFZ - Polki rodzą w nim bezpłatnie, rocznie przyjmuje się tu ok. 1 tys. porodów. Jurga przyznał, że kontrakt z NFZ jest zbyt niski i przyjmowaniem porodów Rosjanek placówka chce poprawić swoją kondycję finansową.

Marcin Kuchciński z WMSSE powiedział PAP, że zawarcie umowy między olsztyńskim szpitalem a rosyjską fundacją było możliwe dzięki temu, że lecznica korzystała z kompleksowych usług doradczych oferowanych przez strefę w Polsce i Kaliningradzie w ramach projektu "Opracowanie i upowszechnienie innowacyjnego narzędzia świadczenia kompleksowych usług doradczych".

Joanna Wojciechowska (PAP)

jwo/ abr/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)