Notowania

miedwiediew
12.11.2009 18:14

Rosję czeka "gruntowna modernizacja"

Rozwój demokracji, walka z korupcją i zwrot w polityce zagranicznej - to cele Kremla.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

_ - Zamiast archaicznego społeczeństwa, w którym wodzowie myślą i decydują za wszystkich, staniemy się społeczeństwem wolnych i odpowiedzialnych ludzi _ - zaznaczył. _ Zamiast zacofanej gospodarki, stworzymy nową - opierającą się na wiedzy, nowych ideach i technologiach pożytecznych dla ludzi _ - oświadczył prezydent Rosji.

Według Miedwiediewa, Rosja nie może dalej rozwijać się tylko na tym, co wypracowały poprzednie pokolenia w sferze naftowej, w dziedzinie broni atomowej i infrastrukturze przemysłowej. _ ZSRR pozostał mocarstwem przemysłowo-surowcowym. Nie wytrzymał konkurencji ze społeczeństwami postindustrialnymi _ - oświadczył.

Miedwiediew wyraził przekonanie, że Rosja może - jak to ujął - uzyskać status światowego mocarstwa na zasadniczo nowej podstawie.

Gospodarz Kremla zapowiedział, że _ na arenie międzynarodowej, zamiast chaotycznych działań podyktowanych nostalgicznymi uprzedzeniami, Rosja będzie prowadziła pokojową politykę zagraniczną, opierającą się na pragmatycznych celach _. _ Zbudujemy nowoczesną Rosję, skierowaną w przyszłość. Zajmiemy godne miejsce w międzynarodowym podziale pracy _ - wskazał.

Miedwiediew ocenił, że konkurencyjność rosyjskiej produkcji jest _ haniebnie niska _, a udział państwa w gospodarce - zbyt duży. Wyraził pogląd, że wielkie korporacje państwowe nie mają perspektyw i powinny zostać zlikwidowane lub przekształcone. Zapowiedział, że państwo będzie pomagało tylko tym przedsiębiorstwom, które mają zaawansowane technologicznie i efektywne projekty. Podkreślił, że nieefektywne zakłady powinny przejść sanację finansową bądź zniknąć z rynku.

Prezydent polecił utworzyć w Rosji centrum technologiczne, wzorowane na amerykańskiej Dolinie Krzemowej. Zapowiedział, że w ciągu pięciu lat w całej Rosji powinien być dostępny szerokopasmowy internet, telewizja cyfrowa i telefonia komórkowa czwartej generacji.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Sprzedaż samochodów w Rosji na równi pochyłej ]( http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/sprzedaz;samochodow;w;rosji;na;rowni;pochylej,63,0,556351.html )
* [ **Rosja** znowu grozi odcięciem dostaw gazu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;znowu;grozi;odcieciem;dostaw;gazu,46,0,556334.html )

Gospodarz Kremla postawił też zadania opracowania do 2014 roku silnika atomowego do lotów na inne planety i reaktora jądrowego nowej generacji. Natomiast w 2015 roku Rosja według niego powinna osiągnąć światowy poziom w dziedzinie łączności satelitarnej, by - jak podkreślił - _ móc widzieć cały świat _.

Prezydent zaproponował też, by w trosce o poprawę efektywności zarządzania krajem zastanowić się nad możliwością zmniejszenia liczby stref czasowych i celowością przechodzenia na czas letni. _ Przykłady innych krajów, Stanów Zjednoczonych i Chin, dowodzą, że można obejść się mniejszymi różnicami w czasie _ - oznajmił.

Obiecał, że w najbliższym czasie wróci do tematu obniżenia podatków w Rosji. Jego zdaniem, system podatkowy wymaga doskonalenia, jednak światowy kryzys finansowy utrudnił podejmowanie decyzji w sprawie zmniejszenia obciążeń podatkowych. Miedwiediew przyznał, że kryzys dotknął Rosję głębiej niż inne państwa.

Modernizację kraju gospodarz Kremla połączył z rozwojem demokracji. Opowiedział się za kontynuowaniem działań zmierzających do stworzenia warunków dla - jak to określił - sprawiedliwej i cywilizowanej konkurencji między partiami politycznymi._ _

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Putin: Amerykański biznes pogardza Europą ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;amerykanski;biznes;pogardza;europa,45,0,554541.html )
* [ **Rosjanie** ćwiczyli atak na Polskę ]( http://news.money.pl/artykul/rosjanie;cwiczyli;atak;na;polske,121,0,552825.html )

_ - Partie polityczne, które działają w naszym kraju, wytrzymały próbę czasu. Okrzepły w walce o głosy wyborców, zdobyły ich zaufanie, stały się autentycznie masowe _ - powiedział.

Prezydent zaproponował zrezygnowanie ze zbierania podpisów wyborców jako metody dopuszczania partii do udziału w wyborach. Wystąpił też z inicjatywą odstąpienia od przedterminowego głosowania w wyborach municypalnych.

Miedwiediew podkreślił przy tym, że wszelkie próby wykorzystania reguł demokracji do rozchwiania sytuacji politycznej w kraju będą stanowczo udaremniane. _ Umacnianie demokracji nie oznacza osłabiania porządku prawnego. Prawo jest jednakowe dla wszystkich - dla partii rządzących, i dla opozycji. Wolność - to też odpowiedzialność _ - wskazał.

Gospodarz Kremla zobowiązał się również do kontynuowania walki z korupcją. _ Wszystkie sfery zarządzania państwem muszą być otwarte dla społeczeństwa _ - podkreślił. Jako _ bezprecedensowy _ określił poziom korupcji na Północnym Kaukazie.

Poinformował, że w ciągu pół roku rozpatrzono 6,5 tys. spraw o korupcję, w tym wobec 700 pracowników organów ochrony prawa i 562 urzędników państwowych. _ Wsadzaniem do więzień problemu korupcji się nie rozwiąże, ale wsadzać trzeba _ - powiedział.

*Było to drugie orędzie Miedwiediewa. *Tradycję wygłaszania takich przemówień programowych wprowadził w 1994 roku Jelcyn.
Mówiąc o zadaniach w sferze wojskowej, Miedwiediew oświadczył, że w przyszłym roku armii należy przekazać ponad 30 rakiet balistycznych odpalanych z lądu i morza, pięć wyrzutni rakiet taktycznych Iskander, około 300 nowoczesnych pojazdów opancerzonych, 30 śmigłowców, 28 samolotów bojowych, trzy atomowe okręty podwodne, jedną korwetę i 11 aparatów kosmicznych.

Wystąpienia programowego prezydenta przyszło wysłuchać około 1000 osób. Oprócz deputowanych do Dumy i senatorów zaproszenia otrzymali członkowie rządu, wysocy rangą pracownicy prezydenckiej kancelarii, prezesi Sądu Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Najwyższego Sądu Arbitrażowego, prokurator generalny, prezes Izby Obrachunkowej, przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej, członkowie Rady Państwowej, tj. prezydenci i gubernatorzy regionów tworzących Federację Rosyjską, a także najwyżsi dowódcy wojskowi, przywódcy religijni i szefowie największych mediów.

Miejscem przemówienia Miedwiediewa - podobnie jak w zeszłym roku - była Sala Gieorgijewska w Wielkim Pałacu Kremlowskim. Jego poprzednicy na kremlowskim tronie, Borys Jelcyn i Władimir Putin, wygłaszali orędzia w Sali Marmurowej, zbudowanej w roku 1982 specjalnie na potrzeby posiedzeń plenarnych Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR).

Sala Gieorgijewska - to największa i najbardziej okazała komnata w kremlowskim pałacu. Jej nazwa związana jest z jednym z najważniejszych odznaczeń Rosji - orderem św. Jerzego. Kojarzy się z historią imperium rosyjskiego. Jej ściany zdobią marmurowe tablice z nazwiskami kawalerów orderu, m.in. marszałka Aleksandra Suworowa, marszałka Michaiła Kutuzowa i admirała Pawła Nachimowa.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: miedwiediew, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz