Notowania

chiny
22.12.2009 11:34

Rośnie liczba masowych protestów w Chinach

Zdaniem ekspertów to efekt niezadowolenia ze sposobu realizowania polityki przez rząd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(beijing-China/CC/flickr)

W Chinach wzrosła w 2009 roku liczba różnorakich masowych protestów z powodu _ społecznego niezadowolenia ze sposobu realizowania polityki przez rząd _ - czytamy w najnowszym raporcie rządowym.

Doroczny raport _ Społeczeństwo chińskie: analizy i prognozy 2010 _ został opracowany przez grupę doradzających rządowi ekspertów z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

_ - Podczas wzrostu gospodarczego wiele problemów, takich jak wywłaszczenia, restrukturyzacja przemysłu czy wykorzystanie gruntów pozostaje nierozwiązanych _ - podkreślił dyrektor Instytutu Socjologii CASS Li Peilin.

W raporcie nie ujawniono liczby protestów w tym roku, ale jeden z ekspertów CASS informował wcześniej, że w 2008 r. było ich ponad 80 tys. Według oficjalnych danych, w 1994 r. było 10 tys. masowych protestów, a w 2004 - 74 tys.

Jednym z przykładów jest protest tysiąca osób w czerwcu 2009 r. przeciwko zakwalifikowaniu przez policję tajemniczego zgonu 24-letniego kucharza hotelowego z prowincji Hubei jako samobójstwa.

Według dyrektora Instytutu Rozwoju Terenów Wiejskich CASS Yu Jianronga, przyczyną 90 proc. protestów jest _ konflikt interesów _. _ - Ludzie uczą się wykorzystywać siłę zbiorowości w celu obrony swoich praw _ - podkreśla ekspert.

Jedną trzecią protestów zwołano przez internet, z którego korzysta już 300 mln Chińczyków.Yu, który przeanalizował masowe protesty z 2007 r., doszedł do wniosku, że 36 proc. z nich podejmują robotnicy broniący swoich praw a 35 proc. - niezadowoleni rolnicy._ - Jeśli rząd nadal będzie kwalifikować te masowe wystąpienia tylko jako zakłócenia porządku publicznego, dojdzie do ostrzejszych konfliktów _ - ostrzega Yu.

Autorzy raportu uważają, że przyczyną rosnącego niezadowolenia społecznego jest coraz większa przepaść między bogatymi i biednymi, nierówności między obszarami miejskimi i wiejskimi oraz problemy ekologiczne, takie jak zanieczyszczenie.

_ - Sześć spośród 10 największych wystąpień związanych z ochroną środowiska, do których doszło od 2001 r., miało miejsce w 2009 r. _ - podkreślił jeden ze współautorów raportu Chen Guangjin.

ZOBACZ TAKŻE:

    * [ W Chinach inwestycje zagraniczne wzrosły o 32 procent ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;chinach;inwestycje;zagraniczne;wzrosly;o;32;procent,65,0,567617.html )
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz