Notowania

rostowski
17.09.2010 10:15

Rostowski chce zmienić zasady finansowania armii

Poziom zapisany w budżecie miałby być rozliczany w cyklu 6-letnim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Minister finansów Jacek Rostowski proponuje, aby wydatki z budżetu na wojsko stanowiły 1,95 proc. PKB, ale kwota ta rozliczana byłaby w okresie sześcioletnim.

Ustawa o przebudowie i modernizacji armii zobowiązuje do przekazywania na obronność co najmniej 1,95 proc. PKB. Przyszłoroczny budżet obronny ma wynieść - według propozycji rządu - 27,5 mld zł. _ - To największy z dotychczasowych budżetów obronnych _ - mówił niedawno minister obrony Bogdan Klich.

Pytany o zmianę w zasadach finansowania armii, Rostowski w Radiu ZET przyznał, że chciałby, aby wydatki z budżetu na wojsko pozostały na poziomie 1,95 proc. PKB, jak jest obecnie, ale kwota ta rozliczana byłaby w okresie sześcioletnim. Poinformował, że wojsku nie zostałyby zabrane pieniądze.

W jednym roku armia dostałaby mniej, w innym więcej, ale w przeciętnym okresie sześcioletnim dostawałoby tyle samo_ . - Chodzi o to, aby w dobrych latach odkładać pieniądze, aby móc dawać w trudnych latach tyle samo, ile planowaliśmy _ - powiedział.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t49364.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;przyszlym;roku;wydamy;27;5;mld;zl;na;obronnosc,2,0,670466.html) W przyszłym roku wydamy 27,5 mld zł na obronność

Na pytanie, czy da sobie radę z oporem MON i komisji obrony narodowej, Rostowski powiedział, że dawał sobie radę z oporami, które były ostrzejsze. _ - Myślę, że tutaj nie mam oporu MON-u. MON by chciał, żeby ten okres wyrównania był trzyletni _. Dodał, że taki okres wyrównania _ nie jest stosowny _. _ Pasuje do ich planów wydatkowych, ale nie pasuje do cyklu gospodarczego _ - uważa minister.

Dodał, że decyzja będzie należała do rządu, a nie do ministra obrony narodowej. _ - Projekt nie jest jeszcze przygotowany, ale uważam, że tylko okres pięcio-sześcioletni miałby sens _ - zaznaczył.

Zdaniem Rostowskiego, kryzysy ekonomiczne nie są korzystne dla armii. Zapewnił, że chce, aby była ona sprawna i efektywna. _ Jesteśmy krajem granicznym paktu atlantyckiego, musimy wydawać znaczące sumy na wojsko, ale ten udział w PKB będzie większy, o ile większy będzie nasz PKB. _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t87237.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;bez;misji;nie;byloby;profesjonalizacji;armii,241,0,676849.html) Klich: Bez misji nie byłoby profesjonalizacji armii Przyszłoroczny budżet na obronność będzie większy o ponad 1,8 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t25724.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;kryzys;pomaga;w;profesjonalizacji;armii,51,0,422963.html) Klich: Kryzys pomaga w profesjonalizacji armii Szef MON uważa, że stabilność pracy w wojsku stała się atutem armii.
Tagi: rostowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz