Notowania

rostowski
18.05.2010 17:25

Rostowski: nie będzie problemu ze wsparciem dla powodzian

# dochodzi dalsza wypowiedź ministra Rostowskiego #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi dalsza wypowiedź ministra Rostowskiego #

18.05. Bruksela (PAP) - Minister finansów Jacek Rostowski zapewnił we wtorek, że nie będzie problemu ze wsparciem dla powodzian, na takie przypadki jest przewidziana rezerwa budżetowa, a jeśli ona nie wystarczy, mogą być przesunięte środki z innych działów budżetu.

"Nie ma powodu, by przypuszczać, że powstanie jakikolwiek problem" - powiedział minister na konferencji prasowej w Brukseli. Zapewnił, że nie ma ryzyka zwiększenia deficytu finansów publicznych.

"Zawsze mamy rezerwę budżetową na takie przypadki. (..) Jest jasne, że ona jest właśnie przeznaczona te cele. Mogę tylko czekać na sugestię ze strony MSWiA i zobaczymy, jak to będzie wyglądało. Nie jest tak, że w budżecie nie przewidujemy możliwości niefortunnych wydarzeń" - dodał Rostowski, który wziął udział w spotkaniu ministrów finansów krajów Unii Europejskiej w Brukseli.

Minister wyjaśnił, że są możliwości przesuwania różnych wydatków w ramach poszczególnych działów budżetu. "Np. MSWiA pomaga powodzianom i to idzie z budżetu MSWiA. Inne elementy pomocy są udzielane przez inne resorty i wtedy to oczywiście idzie z tych części budżetu. Więc duża część pomocy będzie w naturalny sposób finansowana z normalnych istniejących budżetów ministerstw" - powiedział.

"Gdyby się okazało - jest dużo za wcześnie zakładać, że może istnieć taka potrzeba - to także jest możliwość pewnych przesunięć dzięki decyzjom przeprowadzonym przez komisję finansów publicznych Sejmu" - dodał.

Dopiero jeśli wówczas okaże się, że potrzeby są większe, to zaistnieje potrzeba nowelizacji budżetu, co będzie czystą formalnością i nie zwiększy deficytu - wyjaśnił Rostowski. Nowelizacja miałaby także polegać na przesuwaniu wydatków z jednej kategorii do drugiej.

"Jesteśmy w sytuacji takiej, że przewidywany deficyt będzie znacząco niższy niż ten, który jest zapisany w budżecie. Byłaby to nowelizacja nie po to, ab zwiększyć deficyt (...) tylko po prostu, żeby przesunąć wydatki z jednej kategorii do drugiej. Są dość duże możliwości w ramach istniejącego budżetu (...) Obecnie za wcześnie jest, aby wiedzieć, czy takie potrzeby mogą wystąpić" - powiedział Rostowski.

Z powodu intensywnego deszczu na większości rzek na południu Polski przekroczone są stany ostrzegawcze i alarmowe. Najtrudniejsza sytuacja powodziowa jest w woj. małopolskim, śląskim i podkarpackim; w całym kraju ewakuowano już ok. 2 tys. osób.

Powódź spowodowała już śmierć pięciu osób. W wielu szkołach odwołano zajęcia. Ulewne deszcze na południu Polski spowodowały przerwy w ruchu pociągów. W wielu miejscach woda uszkodziła również drogi.

Michał Kot (PAP)

kot/ wkr/ woj/

Tagi: rostowski, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz