Notowania

polska
20.01.2011 15:56

Rostowski: Polska do końca stycznia odpowie KE ws. reform fiskalnych

# dochodzi wypowiedź urzędnika z Ministerstwa Finansów #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź urzędnika z Ministerstwa Finansów #

20.01. Warszawa (PAP) - Polska odpowie do końca stycznia na pismo Komisji Europejskiej w sprawie reform fiskalnych - powiedział w czwartek w Sejmie dziennikarzom szef resortu finansów Jacek Rostowski.

"Potwierdzam, że kilka dni temu otrzymaliśmy list od komisarza Rehna. Odpowiemy na ten list do końca miesiąca. Podejrzewam, że podobny list otrzyma wiele krajów UE" - powiedział Rostowski.

W liście Olli Rehna, komisarza ds. budżetowych UE do polskiego ministra finansów napisano, że Komisja Europejska oczekuje, by polski rząd do końca stycznia przedstawił zapowiedzi reform strukturalnych, które pozwolą na ograniczenie w przyszłym roku deficytu sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB.

Jeśli to nie nastąpi, Komisja wystąpi do Rady UE o wszczęcie procedury, która może doprowadzić do nałożenia sankcji finansowych na nasz kraj.

Zdaniem Brukseli zmiany w OFE nie wystarczą, by do 2012 r. obniżyć deficyt finansów publicznych tak, aby był zgodny z unijnymi normami.

"List, który komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn wysłał do ministra finansów jest standardowym dokumentem. Komisarz Rehn chce wyjaśnień odnośnie prognozy deficytu, jaki został przedstawiony w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK) i notyfikacji fiskalnej z października 2010 roku oraz jak rozbieżność między tymi liczbami wpłynie na planowaną przez Polskę ścieżkę obniżenia deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB" - powiedział PAP urzędnik Ministerstwa Finansów pragnący zachować anonimowość.

"Oczywiście żadne sankcje ze strony KE nam nie grożą. Nasza ścieżka ograniczenia deficytu także się nie zmienia. Pod koniec stycznia KE dostanie odpowiedź na list" - dodał.

W APK przesłanym do KE w lutym 2010 r. resort finansów prognozował, że deficyt sektora wyniesie 6,9 proc. w 2010, jednak w jesiennej notyfikacji fiskalnej prognozował już - 7,9 proc. PKB.

Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli MF wskazują, że deficyt za ubiegły rok na poziomie 7,9 proc. PKB jest nadal aktualny, a ostateczne dane pojawią się najwcześniej w połowie lutego.

Rząd zakłada także, że deficyt sektora zostanie obniżony poniżej 3 proc. PKB najpóźniej w 2013 r., chociaż nie wyklucza, że uda się już w 2012 r. (PAP)

bg/ map/ pam/ amac/ dym/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz