Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski: Polska zadowolona z zapisów dotyczących kryzysu finansowego

0
Podziel się:

Minister finansów Jacek Rostowski
powiedział, że Polska jest w pełni usatysfakcjonowana
wypracowanymi na szczycie UE w Brukseli zapisami dotyczącymi
kryzysu finansowego.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że Polska jest w pełni usatysfakcjonowana wypracowanymi na szczycie UE w Brukseli zapisami dotyczącymi kryzysu finansowego.

Rostowski poinformował w czwartek na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu, że Rada Europejska przyjęła 14 artykułów dotyczących sytuacji na rynkach finansowych i kryzysu finansowego. "Pakiet opracowany przez kraje eurogrupy został przyjęty przez całość Unii Europejskiej" - podkreślił szef resortu finansów.

Ministrowie finansów krajów UE omawiali także - mówił Rostowski - najbardziej prorynkowe rozwiązania, aby "zapewnić bezpieczeństwo depozytów i utrzymać wzrost gospodarczy w całej UE".

"Jestem przekonany, że rozwiązania europejskie są w obecnej chwili najlepsze, jakie zostały zaproponowane na skalę światową. Są stanowczym krokiem do przodu w porównaniu z rozwiązaniami przyjętymi w USA" - ocenił minister finansów. Kraje UE chcą także dążyć - mówił Rostowski - do ujednolicenia polityki i zasad nadzoru finansowego na poziomie światowym.

Jego zdaniem, problem kryzysu na rynkach finansowych, chociaż powstał w USA i ma silny wpływ na gospodarkę europejską, "może być rozwiązany w Europie dzięki większej współpracy europejskiej".

Minister poinformował także, że zapadła decyzja iż narodowe nadzory finansowe krajów UE będą się spotykały co miesiąc. "Jest to absolutne novum" - ocenił Rostowski.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział w czwartek, że wszystkie 27 krajów "bez wyjątku" poparło na środowym szczycie decyzje podjęte przez państwa strefy euro w odpowiedzi na kryzys 12 października w Paryżu. Ich przywódcy porozumieli się wówczas w sprawie udzielania do końca przyszłego roku gwarancji na kredyty międzybankowe, które są warunkiem sprawnie działającego systemu bankowego.

Uzgodnili też, że w razie konieczności rządy będą zasilać kapitałowo instytucje finansowe, którym grozi upadłość. Od poniedziałku kolejne stolice ogłaszały swoje narodowe plany antykryzysowe, których łączna wartość sięgnęła 2,2 biliona euro - cztery razy tyle, ile wynosi analogiczny amerykański pakiet sekretarza skarbu Henry'ego Paulsona. (PAP)

ajg/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)