Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski: prognoza długu publicznego do PKB 53,3 proc.

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje o liście ministra Jacka Rostowskiego do Illi Rehna, komisarza UE ds.
gospodarczych i walutowych
#

# dochodzą informacje o liście ministra Jacka Rostowskiego do Illi Rehna, komisarza UE ds. gospodarczych i walutowych #

02.03. Warszawa (PAP) - Prognozowana relacja długu publicznego do PKB wynosi 53,3 proc., czyli mniej niż pierwotnie oczekiwano - poinformował w środę w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski.

"Prognoza naszego długu, który w 2010 r. wyniesie 753 mld i kilkaset milionów złotych sprawi, że prognoza relacji długu państwowego do PKB będzie w 2010 r. na poziomie 53,3 proc - powiedział minister podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów.

"Mogę z całą pewnością powiedzieć, że nie będzie przekroczenia progu 55 proc. relacji długu publicznego do PKB ani w tym, ani w 2012 r. Oczywiście zakładając, że nie będzie dramatycznych szoków w gospodarkach europejskich i światowych" - dodał.

Jacek Rostowski przedstawił zestawienie działań ograniczających deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w latach 2011 - 2012.

"Rząd polski, dzięki tym uzgodnieniom może podtrzymać zobowiązanie, aby w 2012 r. zlikwidować nadmierny deficyt" - powiedział.

Rostowski zapewnił, że ani w tym roku ani w 2012 dług publiczny nie przekroczy 55 proc. PKB, "zakładając, że nie będzie dramatycznych szoków w gospodarce światowej i europejskiej". Zdaniem ministra nie ma jednak powodów, aby przypuszczać, że takie szoki nastąpią.

Ponadto minister powiedział, że w środę rano wysłał list wraz tabelami do Illi Rehna, komisarza UE ds. gospodarczych i walutowych. "W tej tabeli są zawarte uzgodnione z Komisją Europejską, oszacowane skutki działań podjętych przez rząd, które będą skutkowały obniżeniem deficytu w latach 2011-2012. (...) Te działania łącznie będą miały skutki w 2011 i 2012 r., które będą się sumowały do 4,44 pkt proc. PKB". Z tabeli wynika, że wraz z tzw. skumulowanym w latach 2012-2011 efektem wyższych dochodów z CIT, który ma wynikać z poprawy salda rozliczenia rocznego, deficyt powinien się obniżyć o 4,69 proc. PKB.

Rostowski dodał, że tabela zawiera jedynie skutki działań rządu, tymczasem pod uwagę trzeba brać przewidywane przyspieszenie wzrostu PKB i charakterystyczną dla polskiej gospodarki i finansów publicznych procykliczną elastyczność dochodów podatkowych. "Mogę teraz oświadczyć, że rząd polski dzięki tym uzgodnieniom może podtrzymać zobowiązanie, aby w 2012 r. zlikwidować nadmierny deficyt" - powiedział minister.

Wśród działań wymienionych w tabelach znajduje się m.in. reguła wydatkowa, niższe wydatki Funduszu Pracy, zmiany w OFE, niższe zasiłki pogrzebowe, podwyżki akcyzy na papierosy, podwyżka o 1 pkt proc. VAT, a od 2012 r. także dodatkowa reguła wydatkowa ograniczająca deficyt w samorządach.

Minister dodał, że likwidacja nadmiernego deficytu nie oznacza, że finanse publiczne nie będą poprawiane w sposób systemowy w średnim i długim okresie.

mmu/ drag/ je/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)