Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rostowski zaproszony do rozmów o Grecji

0
Podziel się:

Minister finansów w poniedziałek weźmie udział w spotkaniu tzw. eurogrupy. Szefowie resortów finansów będą omawiać szczegóły pomocy dla pogrążonej w kryzysie Grecji.

Rostowski zaproszony do rozmów o Grecji
(kprm.gov.pl)

Polski minister finansów Jacek Rostowski jest zaproszony na poniedziałkowe posiedzenie eurogrupy - poinformował Guy Schuller, rzecznik przewodniczącego grupy Jean-Claude Junckera. Francja jest sceptyczna w sprawie udziału Polski w spotkaniach.

Ministrowie omawiać będą kolejny pakiet pomocowy dla Grecji oraz warunki udziału banków komercyjnych i innych wierzycieli prywatnych w nowym pakiecie ratunkowym. Ponieważ nie ma porozumienia między krajami, decyzje w tej sprawie przełożono na wrzesień. Ponadto dyskutowany ma być kryzys zadłużenia w innych krajach, w tym w Portugalii.

Rzeczniczka prasowa resortu finansów Małgorzata Brzoza powiedziała, że Rostowski został telefonicznie zaproszony na spotkanie i weźmie w nim udział.Natomiast francuski dyplomata, który chce zachować anonimowość, z rezerwą ocenił udział ministra Rostowskiego w spotkaniu eurogrupy: _ do eurogrupy należą ci, których monetą jest euro (...) Chęć uczestniczenia nie jest zła, ale wypadałoby lepiej wybierać grupy, w których się bierze udział _ - skomentował i jednocześnie przypomniał polskie stanowisko w sprawie pomocy finansowej dla dotkniętej kryzysem Grecji. - _ Spotkanie eurogrupy będzie poświęcone Grecji, czy Polacy są gotowi wyłożyć pieniądze w ramach pomocy? _ - pytał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rostowski;boimy;sie;tylko;o;to;co;za;granica,251,0,839419.html) Rostowski: Boimy się tylko o to, co za granicą
Podczas czerwcowego szczytu UE premier Donald Tusk stwierdził, że Polska nie udzieli Atenom pożyczki. Rostowski uczestniczył już w telekonferencji szefów resortów finansów z krajów strefy euro w sobotę, gdy podjęto decyzję o wypłaceniu piątej transzy pakietu pomocowego Grecji uchwalonego w ubiegłym roku.

Pełniąc przewodnictwo w Radzie UE, Polska będzie odpowiedzialna za prowadzenie spotkań ministrów finansów wszystkich 27 krajów UE. Nie mając wspólnej waluty, teoretycznie Warszawa nie ma prawa uczestniczyć w spotkaniach państw strefy euro. Jednak, jak wielokrotnie podkreślał minister Rostowski, działania eurogrupy mają bezpośredni wpływ na pozostałe kraje UE.

Tydzień temu premier Donald Tusk inaugurując polską prezydencję zapowiedział, że Polska będzie chciała uczestniczyć w spotkaniach strefy euro, by być na bieżąco w sprawie kryzysu zadłużenia w krajach wspólnej waluty. Przyznał jednocześnie, że ma trudności z przekonaniem do tego europejskich partnerów i zastrzegł, że _ rodzice nauczyli go, że nie powinno się na siłę wchodzić tam, gdzie cię nie chcą _ - cytowała Tuska AFP.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;chce;stabilnej;eurozony,233,0,857321.html) Rostowski chce stabilnej eurozony Minister finansów podtrzymał deklarację, że Polska będzie uczestniczyć w pomocy dla Grecji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t81106.jpg ) ] (http://wczasy.money.pl/wiadomosci/artykul/portugalia;zyskuje;na;greckim;kryzysie,75,0,865099.html) Portugalia zyskuje na greckim kryzysie Portugalskie kurorty są oblegane przez turystów miejscowych i zagranicznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t142062.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;wciaz;bez;pomocy;najpierw;ciecia,217,0,857305.html) Grecja wciąż bez pomocy. Najpierw cięcia Kraje strefy euro naciskają na Grecję, by wreszcie zaczęła wprowadzać w kraju duże oszczędności. Na ulicach protesty, coraz więcej pracowników strajkuje.
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)