Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosyjscy eksperci ocenią ekspozycję Rosji w Auschwitz-Birkenau

0
Podziel się:

Grupa ekspertów z Rosji, powołana do zbadania
sytuacji wokół rosyjskiej wystawy narodowej w Państwowym Muzeum
Auschwitz-Birkenau, 25 czerwca uda się do Polski.

Grupa ekspertów z Rosji, powołana do zbadania sytuacji wokół rosyjskiej wystawy narodowej w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, 25 czerwca uda się do Polski.

Poinformowała o tym we wtorek rosyjska Federalna Agencja Kultury i Kinematografii (Roskultura), który sprawuje nadzór nad ekspozycją Rosji w Auschwitz-Birkenau.

Roskultura przekazała, że "eksperci zbadają charakter i jakość nieczynnej obecnie wystawy". Federalna Agencja Kultury i Kinematografii zaznaczyła, że "nie ma mowy o zaostrzeniu sytuacji wokół ekspozycji".

Wcześniej szef Roskultury Michaił Szwydkoj wyraził nadzieję, że "stronom uda się wypracować rozsądny kompromis". "I w naszym interesie, i w interesie polskich kolegów leży to, aby wystawa została ponownie otwarta już jesienią" - zauważył w rozmowie z dziennikarzami w Moskwie.

Dziennik "Kommiersant" napisał 3 kwietnia, że rosyjska wystawa w muzeum Auschwitz-Birkenau została zamknięta i że jego dyrekcja gotowa jest ją otworzyć ponownie tylko wtedy, jeśli strona rosyjska uzna okupację polskich terytoriów przez ZSRR.

Z kolei MSZ Rosji zarzuciło w tym dniu dyrekcji muzeum i władzom Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, że z powodu ich stanowiska znajdująca się na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady rosyjska wystawa narodowa od ponad dwóch lat jest niedostępna dla zwiedzających.

Dyrekcja muzeum odrzuciła te zarzuty i wyjaśniła, że stara ekspozycja została zamknięta na prośbę strony rosyjskiej trzy lata temu, nowa zaś nie może zostać otwarta, gdyż Rosja domaga się, by uznać za obywateli radzieckich ofiary obozu, które pochodziły z polskich ziem włączonych do ZSRR po 1939 roku. To samo dotyczy obywateli Litwy, Łotwy i Estonii oraz części Rumunii, również zaanektowanych przez ZSRR na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow.

Stanowisko dyrekcji muzeum Auschwitz-Birkenau jednomyślnie poparła Międynarodowa Rada Oświęcimska.

Wkrótce po tym dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński ujawnił, że Rosja zasygnalizowała wolę kompromisu i chęć zamknięcia tej sprawy. Strona rosyjska jest zainteresowana, by jej stała ekspozycja w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau nie była konfliktogenna - poinformował Cywiński po spotkaniu z ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce Władimirem Grininem.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)