Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosyjscy policjanci obserwowali pokaz zabezpieczania meczu piłkarskiego

0
Podziel się:

Problemy, które mogą wyniknąć ze zwiększonego ruchu na polsko-rosyjskiej
granicy po wprowadzeniu przepisów o małym ruchu granicznym, były tematem spotkania rosyjskich i
polskich funkcjonariuszy. Rosyjscy policjanci obserwowali też pokaz zabezpieczenia meczu.

Problemy, które mogą wyniknąć ze zwiększonego ruchu na polsko-rosyjskiej granicy po wprowadzeniu przepisów o małym ruchu granicznym, były tematem spotkania rosyjskich i polskich funkcjonariuszy. Rosyjscy policjanci obserwowali też pokaz zabezpieczenia meczu.

Czterodniowe spotkanie funkcjonariuszy odbywało się najpierw w Kalinigradzie, a następnie na Warmii i Mazurach - poinformowało PAP w piątek biuro prasowe warmińsko-mazurskiej policji.

Rosyjscy policjanci z Urzędu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Obwodu Kalinigradzkiego przyglądali się pracy oficera dyżurnego w komendzie wojewódzkiej policji w Olsztynie oraz pracy policjantów z wydziału ruchu drogowego. Obejrzeli także w Ostródzie na tamtejszym nowo wybudowanym stadionie pokaz zabezpieczenia meczu piłkarskiego.

Jak powiedziała Jolanta Szymulewska-Ozioro z warmińsko-mazurskiej policji, Rosjanie z ciekawością obserwowali, w jaki sposób polska policja ćwiczy przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej zaprowadzanie porządku na wypadek wybryków huliganów na stadionie i poza nim.

Jak podkreślali Rosjanie, nowością dla nich było to, że w Polsce obowiązek zabezpieczenia imprezy spoczywa na organizatorze, a policja wkracza dopiero wówczas, gdy wystąpią sytuacje, w których wynajęta firma ochroniarska nie jest w stanie zapanować nad huliganami. Natomiast w Rosji całą imprezę sportową włącznie z utrzymaniem porządku na trybunach zabezpiecza tamtejsza policja.

"Rosyjska policja nie wie, ilu rosyjskich kibiców może przyjechać do Polski przez Obwód Kalinigradzki na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Ale rosyjscy policjanci zadeklarowali, że gdy tylko będą mieć informację o huliganach, którzy mogą zakłócić w Polsce rozgrywki, to przekażą ją polskiej policji" - podkreślił komendant wojewódzki policji w Olsztynie Józef Gdański.

Rosyjscy i polscy policjanci zastanawiali się także nad potencjalnymi zagrożeniami, jakie mogą wyniknąć z wejścia w życie małego ruchu granicznego między Polską a Obwodem Kalinigradzkim.

"Raczej nie spodziewamy się dużych problemów, ale wiadomo, że ułatwienia w przekraczaniu granicy zwiększają liczbę podróżnych, a to może powodować więcej zdarzeń drogowych"- podkreślił szef warmińsko-mazurskiej policji.

Umowa o małym ruchu granicznym z Obwodem Kalinigradzkim wejdzie w życie, gdy podpis pod ratyfikacją umowy złoży prezydent Rosji Władimir Putin. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ratyfikację umowy 4 maja.

Wejście w życie umowy o małym ruchu granicznym umożliwi wielokrotne przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców stref przygranicznych obu państw oraz przebywanie na terenie strefy sąsiada bez konieczności posiadania wizy.

Po stronie polskiej umowa obejmuje część województwa pomorskiego: Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Natomiast po stronie rosyjskiej strefą przygraniczną będzie cały obwód kaliningradzki.

Spotkania policyjnych ekspertów z Obwodu Kalinigradzkiego oraz Warmii i Mazur odbywają się od 8 lat. W 2004 roku Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie oraz Urząd Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej w Obwodzie Kaliningradzkim podpisały porozumienie o współpracy. (PAP)

ali/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)