Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosyjska pomoc prawna ws. kradzieży kart Przewoźnika

0
Podziel się

Strona rosyjska przysłała Prokuraturze Okręgowej w Warszawie informacje o
stanie śledztwa ws. kradzieży kart bankowych Andrzeja Przewoźnika, ofiary katastrofy smoleńskiej.
"Dokumenty są w tłumaczeniu" - podała PAP rzeczniczka prokuratury Monika Lewandowska.

bEhPgwol

Strona rosyjska przysłała Prokuraturze Okręgowej w Warszawie informacje o stanie śledztwa ws. kradzieży kart bankowych Andrzeja Przewoźnika, ofiary katastrofy smoleńskiej. "Dokumenty są w tłumaczeniu" - podała PAP rzeczniczka prokuratury Monika Lewandowska.

Warszawska prokuratura okręgowa od 14 maja prowadzi śledztwo ws. kradzieży kart kredytowych i ograbienia zwłok sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia. W maju informowano, że strona rosyjska ustaliła sprawców - czterech żołnierzy służby zasadniczej z garnizonu w Smoleńsku.

Rosyjscy prokuratorzy zwrócili się w tej sprawie do Polski o pomoc prawną - chodziło o przesłuchanie żony i córki Przewoźnika. Zostało to wykonane, a materiały przesłano do Rosji. W piątek Lewandowska potwierdziła, że żona i córka zmarłego mają w polskim śledztwie status osób pokrzywdzonych, mają więc dostęp do akt tej sprawy - o czym poinformowało radio RMF FM.

bEhPgwon

Na początku czerwca Prokuratura Okręgowa w Warszawie informowała, że z karty kredytowej należącej do Andrzeja Przewoźnika po katastrofie, w dniach 10-12 kwietnia, dokonano 11 wypłat i pobrano z niej w sumie około 6 tys. zł. Jednocześnie podjęto też sześć nieudanych prób wypłaty pieniędzy z innej karty należącej do sekretarza generalnego ROPWiM.

Polska zwróciła się do Rosji z dwoma wnioskami o pomoc prawną. Oba są już zrealizowane. W pierwszym chodziło o przekazanie naszej prokuraturze zapisu z monitoringu miejsc, w których realizowano wypłaty ze skradzionych kart. Płyta z zapisem była protokolarnie odtworzona w Komendzie Stołecznej Policji.

"W ostatnich dniach nadeszła odpowiedź na drugi wniosek - o informacje na temat prowadzonego przez Rosjan postępowania dotyczącego kradzieży i wykorzystania kart kredytowych. Dokumenty są w tłumaczeniu" - powiedziała PAP w piątek Lewandowska.

W czerwcu minister w kancelarii premiera Jacek Cichocki, odpowiadając na pytania posłów, mówił w Sejmie, że "wszystkie służby po stronie polskiej i rosyjskiej dopełniły swoich obowiązków w sprawie wykrycia i ustalenia sprawców kradzieży w Smoleńsku kart bankowych Andrzeja Przewoźnika".

bEhPgwot

Cichocki dodał wtedy, że 15 maja strona rosyjska ustaliła sprawców - czterech żołnierzy służby zasadniczej z garnizonu w Smoleńsku. "Wojskowy Oddział Śledczy wszczął przeciwko nim postępowanie karne w sprawie kradzieży (...) Sprawcy zostali ustaleni i będą osądzeni" - mówił. (PAP)

wkt/ pz/ jra/

bEhPgwoO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)