Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.06.2012 17:06

Rosyjski Medal Puszkina dla Polki za zasługi w dziedzinie kultury

Dyrektor dwóch dorocznych imprez, Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" i Festiwalu Filmów Polskich "Wisła" w Rosji Małgorzata Szlagowska-Skulska otrzymała w Warszawie Medal Puszkina, nadany jej przez prezydenta Rosji za zasługi w dziedzinie kultury.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dyrektor dwóch dorocznych imprez, Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" i Festiwalu Filmów Polskich "Wisła" w Rosji Małgorzata Szlagowska-Skulska otrzymała w Warszawie Medal Puszkina, nadany jej przez prezydenta Rosji za zasługi w dziedzinie kultury.

Uroczystość odznaczenia Szlagowskiej-Skulskiej odbyła się we wtorek w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Polsce, medal szefowej "Sputnika" i "Wisły" przekazał ambasador Rosji Aleksander Aleksiejew - poinformowali w środę PAP organizatorzy obu festiwali.

Jak przypomnieli, Medal Puszkina przyznawany jest, od 1999 r., obywatelom Rosji i obcokrajowcom "za najwyższe zasługi w dziedzinie kultury i sztuki, nauk humanistycznych i literatury, za duży wkład w badanie i ochronę dziedzictwa kulturowego, za zbliżenie i wzajemne wzbogacenie się kultur różnych narodów". Wśród Polaków uhonorowanych Medalem Puszkina w latach poprzednich są m.in. aktor Daniel Olbrychski i historyk prof. Janusz Tazbir - przypomniano w środowym komunikacie.

Celem Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską", który w tym roku będzie miał szóstą edycję, jest prezentowanie polskiej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej kinematografii. Pokazywana jest zarówno klasyka - dzieła mistrzów kina, jak i filmy nowe, autorstwa młodego pokolenia reżyserów. Na imprezę zapraszani są znani artyści rosyjscy, którzy spotykają się z polskimi widzami. W ubiegłym roku gościem "Sputnika" był np. reżyser Andriej Konczałowski. Festiwal "Sputnik" organizowany jest w Warszawie, a także w innych polskich miastach, w których ma swoje repliki.

Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Rosji ma w tym roku piątą edycję. Trwa już od maja, a zakończy się w październiku. Organizowany jest m.in. w Jekaterynburgu. "Podczas festiwalu prezentujemy najciekawsze polskie produkcje fabularne, dokumenty oraz najnowsze animacje. Pragniemy zaprezentować rosyjskiemu widzowi najbardziej wartościowe filmy polskie, laureatów nagród na światowych festiwalach, obrazy, które mimo swojej niezaprzeczalnej urody, nie są dystrybuowane w rosyjskich kinach" - tak tę doroczną imprezę charakteryzują organizatorzy. Zwracają uwagę, że "obecnie w Rosji można zaobserwować ogromne zainteresowanie kulturą polską".

Medal Puszkina to kolejne ważne rosyjskie odznaczenie dla Małgorzaty Szlagowskiej-Skulskiej. W 2011 r. otrzymała ona nadany jej przez prezydenta Rosji Order Przyjaźni, "w geście uznania za ogrom pracy i budowanie dialogu kulturalnego między Polską a Rosją".(PAP)

jp/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz