Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosyjski miliarder obawia się o majątek

0
Podziel się:

W liście do premiera Władimira Putina oligarcha poskarżył się, że gang chce go okraść.

Rosyjski miliarder obawia się o majątek
(ec.europa.eu)
bEsmnIzV

Rosyjski oligarcha Aleksander Lebiediew oskarżył grupę funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa i milicji o spisek mający na celu wykradzenie mu i przejęcie imperium bankowego i prasowego - donosi _ Sunday Telegraph _.

W liście do premiera Władimira Putina, 50-letni Lebiediew skarży się, że jego interesy bankowe są celem ataku, a jemu osobiście zagrożono więzieniem, jeśli nie wyjedzie z kraju. Zażądano też od niego łapówki, a jego pracownicy otrzymują groźby.

_ - Jak dotąd nie poszły w ruch granaty i inne materiały wybuchowe, ale mam do czynienia ze zorganizowaną grupą mafijną działającą pod pretekstem wykonywania rozkazów z góry _ - napisał Lebiediew w cytowanym przez tygodnik liście.

bEsmnIzX

[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t127388.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sad;zdecydowal;chodorkowski;posiedzi,27,0,743707.html) Sąd zdecydował, Chodorkowski posiedzi
Fortuna Lebiediewa, który ma 40. miejsce na liście najbogatszych Rosjan, oceniana jest na około 1,9 miliarda funtów. Oprócz inwestycji w sektorze bankowym, lotniczym, budowlanym i rolnym Lebiediew posiada też udziały _ Nowej Gaziety _, a w Wielkiej Brytanii jest właścicielem ważnych tytułów prasowych: _ Independent _ oraz _ Evening Standard _.

Lebiediew twierdzi, że gang skorumpowanych funkcjonariuszy FSB i milicjantów, powiązany z małym bankiem, który swego czasu on sam kontrolował, usiłuje go teraz okraść. W listopadzie ubiegłego roku na moskiewską siedzibę Narodowego Banku Rezerw kontrolowanego przez Lebiediewa dokonało nalotu 20 zamaskowanych i uzbrojonych funkcjonariuszy zarządu śledczego moskiewskiej milicji.

Lebiediew sam jest byłym pułkownikiem KGB. Przez kilka lat był służbowo w Londynie. Twierdzi, że zajmował się zwalczaniem nielegalnego wywozu kapitału z Rosji. Fortuny dorobił się po rozpadzie ZSRR. W przeszłości wypowiadał się krytycznie o braku reform w Rosji i korupcji, choć powstrzymywał się od ataków pod adresem Putina i Dmitrija Miedwiediewa. Politycznie jest bliski Gorbaczowowi.

Komentatorzy przypominają, że u zarania ery Putina Kreml zniszczył trzy imperia swoich politycznych przeciwników: Władimira Gusińskiego, Borysa Bierezowskiego i Michaiła Chodorkowskiego. Pierwsi dwaj są na emigracji, a trzeci w więzieniu.

bEsmnIAd
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t126388.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/chodorkowski;znow;musi;czekac;na;wyrok,211,0,735187.html) Chodorkowski znów musi czekać na wyrok Sąd przeniósł ogłoszenie na 27 grudnia. Biznesmen siedzi w więzieniu już od 2005 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t115171.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chodorkowski;nie;chce;umrzec;w;wiezeniu;uniewinnienie,60,0,703292.html) Chodorkowski nie chce umrzeć w więzeniu. Uniewinnienie? Dziś kończy się drugi proces byłego szefa Jukosu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t17055.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prokuratorzy;zadaja;14;lat;lagru;dla;chodorkowskiego,87,0,697687.html) Prokuratorzy żądają 14 lat łagru dla Chodorkowskiego Były szef Jukosu od maja 2005 roku odbywa już karę 8 lat łagru.
bEsmnIAy
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)