Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Roszkowski o projekcie Domu Historii Europejskiej: niewystarczający i z błędami

0
Podziel się:

Ten projekt nie zaspokaja wystarczająco
potrzeby pokazania wspólnej historii Europy, w tym także Polski -
powiedział PAP we wtorek eurodeputowany Wojciech Roszkowski (PiS),
komentując projekt utworzenia Domu Historii Europejskiej.

Ten projekt nie zaspokaja wystarczająco potrzeby pokazania wspólnej historii Europy, w tym także Polski - powiedział PAP we wtorek eurodeputowany Wojciech Roszkowski (PiS), komentując projekt utworzenia Domu Historii Europejskiej.

Roszkowski zapowiedział równocześnie przekazanie w czwartek przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Hansowi Gertowi Poetteringowi listu, w którym wymienia ok. 20 błędów, opuszczeń i przeinaczeń znajdujących się - jego zdaniem - w projekcie utworzenia Domu Historii Europejskiej. Roszkowski jest z wykształcenia historykiem.

Jak pokreślił eurodeputowany, projekt zawiera nie tylko błędy dotyczące historii Polski, takie jak m.in. stwierdzenie, że opór Polski przeciw Niemcom skończył się w październiku 1939 roku i nie przedstawienie dalszego udziału Polaków w II wojnie.

"Zależy mi na ukazaniu braków projektu w szerszym kontekście. Brak tu ukazania wspólnych korzeni europejskich - filozofii greckiej, prawa rzymskiego i chrześcijaństwa. Jest tam także dosyć pokrętnie opowiedziane o państwach narodowych. Dlatego zastrzeżenia do przedstawienia spraw polskich są związane z zastrzeżeniami do przedstawienia ogólnej historii Europy jako całości" - zaznaczył Roszkowski.

W jego ocenie, przedstawienie braków projektu w szerszym kontekście będzie również skuteczniejsze. "Wszyscy polscy eurodeputowani, z którymi rozmawiałem o projekcie byli oburzeni. Do tego listu chciałbym zdobyć jednak także poparcie kilkunastu posłów z innych krajów, ponieważ nie chciałbym, żeby był on popierany jedynie przez naszych europarlamentarzystów, żeby nie wytworzyć sytuacji Polacy kontra Europa" - mówił eurodeputowany.

Roszkowski wyraził nadzieję, że do czwartku europarlamentarzyści z innych krajów, z którymi rozmawiał w tej sprawie zapoznają się z projektem oraz z jego listem i złożą pod nim podpisy.

Utworzenie Domu Historii Europejskiej - miejsca pielęgnowania pamięci o europejskiej historii i dziele zjednoczenia, otwartego na przedstawianie dalszego kształtowania się tożsamości europejskiej - proponuje raport przygotowany na zamówienie prezydium Parlamentu Europejskiego i przyjęty przez nie jako dokument pomocniczy 15 września br.

Dom Historii Europejskiej ma stanowić nowoczesne centrum wystawowe, dokumentacyjne i informacyjne o powierzchni ok. 4 tys. m kw., mieszczące ekspozycję stałą dotyczącą historii Europy oraz wystawy czasowe. Planowane jest wykorzystanie mediów audiowizualnych, materiałów filmowych i dźwiękowych.

Proponowane jest także stworzenie centrum informacyjnego, w którym odwiedzający będą mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat przeszłości i teraźniejszości Europy. Ofertę ma wzbogacać organizacja różnego typu imprez i wydawanie publikacji. Ekspozycja stała ma dotyczyć przede wszystkim historii Europy od I wojny światowej do czasów współczesnych. (PAP)

akn/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)