Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rotfeld: członkostwo Rosji w NATO - problem czysto teoretyczny

0
Podziel się:

Członkostwo Rosji w NATO to na razie problem czysto teoretyczny -
powiedział w piątek PAP szef polsko-rosyjskiego zespołu do spraw trudnych, były szef MSZ Adam
Rotfeld.

Członkostwo Rosji w NATO to na razie problem czysto teoretyczny - powiedział w piątek PAP szef polsko-rosyjskiego zespołu do spraw trudnych, były szef MSZ Adam Rotfeld.

Rotfeld uczestniczył w spotkaniu na temat strategicznego partnerstwa NATO-Rosja, odbywającego się w ramach jesiennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie. W spotkaniu wziął udział były minister spraw zagranicznych Rosji Igor Iwanow.

"Przede wszystkim trzeba zapytać, czy Rosja chce do NATO wejść i czy może być w NATO. Rosja ani nie chce, ani nie może, bo nie spełnia kryteriów. Trzeba sobie powiedzieć, że jest to problem teoretyczny i wymyślony" - powiedział Rotfeld PAP po zamkniętym dla prasy spotkaniu.

Do głównych przeszkód w stosunkach NATO - Rosja Rotfeld zaliczył wewnętrzną sytuację w Rosji, "w tym sprawę nierozwiązanego konfliktu z Gruzją". Ocenił, że wypowiedzi Iwanowa w tej sprawie "nie odbiegały od pewnej sztampy, że nie była to wojna rosyjsko-gruzińska, lecz wojna, którą Gruzja rozpoczęła przeciwko Osetii, gdy Rosja zdecydowała się wystąpić w obronie stacjonujących tam rosyjskich wojsk pokojowych".

Inny problem Rosji, na który zwrócił uwagę Rotfeld, to - jak powiedział - "sytuacja z zabijaniem dziennikarzy". "To horrendum. Iwanow zgodził się, że na najwyższym szczeblu traktuje się to jako jeden z najpoważniejszych problemów" - dodał Rotfeld.

Jak relacjonował, Iwanow mówiąc o perspektywach współpracy Rosji z NATO często nawiązywał do polsko-rosyjskich rozmów w sprawie Katynia. "Iwanow to podał jako przykład, że tak jak w stosunkach polsko-rosyjskich, tak w stosunkach NATO-Rosja trzeba dotykać nie problemów drugorzędnych, tylko istoty sprawy, wspólnie określić, jakie są zagrożenia i gdzie Rosja z NATO może współpracować" - powiedział Rotfeld.

Odnosząc się do propozycji powołania nowych instytucji do kontaktów NATO z Rosją Rotfeld ocenił, że "nie tędy droga". "W istocie rzeczy mamy nadmiar tych instytucji, rzecz polega na tym, by wykorzystać ich potencjał"

"Powiedziałem też, że problem nie polega na braku bezpieczeństwa. Dzisiaj nie ma zagrożenia dla NATO ze strony Rosji ani ze strony NATO dla Rosji. Problem polega na braku zaufania, w dalszym ciągu obowiązuje retoryka zimnej wojny. W większości spraw mieliśmy z Iwanowem bardzo zbliżone stanowisko" - dodał Rotfeld. "Dyskusja była otwarta, mam wrażenie, jej znaczenie polegało na tym, iż wprowadziła parlamentarzystów nie w to, co jest wyobrażalne, lecz realne i rzeczywiste" - podsumował.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO jest międzyparlamentarną organizacją związaną z Sojuszem Północnoatlantyckim. Obraduje w dwóch sesjach - wiosennej i jesiennej. Wiosną tego roku Zgromadzenie obradowało w Rydze.

W warszawskiej sesji bierze udział ok. 300 parlamentarzystów, w tym przedstawiciele 28 parlamentów krajów członkowskich NATO, delegacje państw stowarzyszonych, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Wśród omawianych kwestii są m.in. operacja ISAF w Afganistanie, projekt obrony przeciwrakietowej i nowa koncepcja strategiczna NATO.

Jakub Borowski i Andrzej Gajcy (PAP)

brw/ agy/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)