Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rotfeld o zaproszeniu Tuska do Katynia: ważne dla polsko-rosyjskich relacji

0
Podziel się:

Wizyta premiera Donalda Tuska w Rosji w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej
może być ukoronowaniem procesu normalizacji polsko-rosyjskich relacji - uważa współprzewodniczący
polsko-rosyjskiej Grupy ds. Trudnych prof. Adam Rotfeld.

Wizyta premiera Donalda Tuska w Rosji w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej może być ukoronowaniem procesu normalizacji polsko-rosyjskich relacji - uważa współprzewodniczący polsko-rosyjskiej Grupy ds. Trudnych prof. Adam Rotfeld.

"To wydarzenie jest ważnym ogniwem w procesie normalizacji stosunków polsko-rosyjskich. Jest jego ukoronowaniem, ale go nie zamyka" - powiedział PAP Rotfeld, komentując zaproszenie na uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej skierowane w środę przez premiera Rosji Władimira Putina do premiera Donalda Tuska.

W jego opinii sprawa zaproszenia premiera Polski do Katynia i wizyta tam premiera Rosji została zapoczątkowana dopiero w ostatnich latach. "To wynik kilku rozmów związanych z wizytą premiera Tuska na Kremlu, następnie premiera Putina na Westerplatte, a także działaniem polsko-rosyjskiej Grupy ds. Trudnych" - przypomniał Rotfeld.

Jak podkreślił sprawa Katynia znajdowała się w centrum uwagi prac grupy od początku jej powołania.

Rotfeld zwrócił uwagę, że wizyta premiera Polski w uroczystościach związanych ze zbrodnią katyńską jest pierwszą "od momentu, gdy państwo polskie odzyskało pełną suwerenność a Federacja Rosyjska przestała być Związkiem Radzieckim".

"Po raz pierwszy ze strony oficjalnego najwyższego przedstawiciela rządu wyszło zaproszenie do wspólnych obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej" - podkreślił profesor. Dodał też, że polsko-rosyjska Grupa ds. Trudnych oczekiwała takiego spotkania i docenia jego wagę.

Rotfeld zapowiedział ponadto, że w połowie roku Grupa ds. Trudnych opublikuje 15 ekspertyz nt. najważniejszych problemów dotyczących historii Polski i Rosji. Wśród nich znajdzie się m.in. zbrodnia katyńska, agresja ZSRR z 17 września 1939 r. i wojna polsko-blszewicka z 1920 r.(PAP)

nno/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)