Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rowhani: Iran chce ostatecznego zakończenia sporu o program atomowy

0
Podziel się

Teheran będzie kontynuował rozmowy ze społecznością międzynarodową w
celu ostatecznego rozwiązania problemu irańskiego programu atomowego i zniesienia wszystkich
sankcji nałożonych na Iran - powiedział we wtorek prezydent tego kraju Hasan Rowhani.

bErwOmKt

*Teheran będzie kontynuował rozmowy ze społecznością międzynarodową w celu ostatecznego rozwiązania problemu irańskiego programu atomowego i zniesienia wszystkich sankcji nałożonych na Iran - powiedział we wtorek prezydent tego kraju Hasan Rowhani. *

W wywiadzie dla irańskiej telewizji państwowej Rowhani podkreślił jednocześnie, że Iran ma prawo do cywilnego programu atomowego i wzbogacania uranu.

Po latach impasu, w nocy z soboty na niedzielę tzw. grupa 5+1 (USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) osiągnęła w Genewie przejściowe porozumienie z Iranem, zgodnie z którym Irańczycy zobowiązali się ograniczyć swój program nuklearny w zamian za pewne złagodzenie sankcji gospodarczych na sumę około 7 mld USD. W czasie jego obowiązywania ma być wynegocjowane "całościowe porozumienie", które - jak wierzy Zachód - w pełni rozwieje obawy co do irańskiego programu.

bErwOmKv

"Pierwsze drzwi w negocjacjach w Genewie zostały otwarte, ale do otwarcia pozostały kolejne. Przed nami jeszcze daleka droga" - stwierdził Rowhani.

Zapowiedział, że Iran będzie kontynuował wzbogacanie uranu, ale będzie to czynił transparentnie i zgodnie z międzynarodowymi normami. Zapewnił, że w czasie jego prezydentury Iran nie będzie dążył do konfliktów, lecz do pojednania.

Rowhani odniósł się także do ostrej krytyki ze strony premiera Izraela Banjamina Netanjahu, który określił zawarte w Genewie porozumienie jako "historyczny błąd". "Oczywiście, są ludzie, którzy z powodu swej mentalności podżegacza wojennego będą dążyć do konfliktu" - powiedział prezydent Iranu.

Zapewnił, że Iran nigdy nie chciał zbudować broni jądrowej. "Zakończenie sporu o program atomowy służy pokojowi w regionie i na całym świecie" - powiedział Hasan Rowhani. (PAP)

bErwOmKB

sp/

15149581

bErwOmKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)