Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rowhani: Iran zachował prawa nuklearne

0
Podziel się

TASS) - Zawierając porozumienie w Genewie z szóstką światowych
mocarstw Iran zachował swoje prawa nuklearne - zapewnił w niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani.
Jak oświadczył, prawo jego kraju do wzbogacania uranu w celach pokojowych zostało uznane przez
mocarstwa.

bEpPWyDF

TASS) - Zawierając porozumienie w Genewie z szóstką światowych mocarstw Iran zachował swoje prawa nuklearne - zapewnił w niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani. Jak oświadczył, prawo jego kraju do wzbogacania uranu w celach pokojowych zostało uznane przez mocarstwa.

Zapewnienia takie padły w otwartym liście, który Rowhani skierował do ajatollaha Alego Chameneia, najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu.

"Prawa nuklearne Iranu, prawo narodu irańskiego do wzbogacania uranu, zostały uznane przez światowe mocarstwa" - napisał Rowhani. Zapewnił też, że ustalenia z Genewy są zgodne z interesami krajów regionu i całego świata.

bEpPWyDH

"W porozumieniu (z "szóstką") prawo do wzbogacania uranu na terytorium irańskim zostało zaakceptowane, a system sankcji (gospodarczych nałożonych na Teheran)
zaczął się chwiać" - przekazała słowa Rowhaniego telewizja państwowa.

Irański prezydent oświadczył także, że bezzwłocznie rozpoczną się rozmowy na temat "całościowego porozumienia".

Ajatollah Chamenei z kolei ocenił, że porozumienie z Genewy daje podstawy do osiągnięcia dalszego postępu. Ocenę taką zawarł w liście do Rowhaniego opublikowanym przez agencję IRNA.

W nocy z soboty na niedzielę prowadzące negocjacje w Genewie państwa z grupy 5+1 (USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) osiągnęły porozumienie z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego. Teheran zgodził się na ograniczenie niektórych działań w ramach tego programu w zamian za częściowe złagodzenie sankcji międzynarodowych i niewprowadzanie nowych sankcji przez sześć miesięcy. (PAP)

bEpPWyDN

awl/ mlu/

15128119 15128166 5128166 15128132 15128226 15128180

bEpPWyEi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)