Notowania

wojna w syrii
12.04.2012 11:25

Rozejm w Syrii będzie trwały? Opozycja chce protestów

Dziś nie odnotowano działań wojskowych. Armia nie wycofało się jednak z miast - twierdzą działacze praw człowieka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)

_ - Apelujemy do narodu, by protestował, ponieważ jest to jego bezwzględne prawo _, o _ którym jest mowa w planie Annana _- powiedział przewodniczący Narodowej Rady Syryjskiej, czyli głównego organu opozycji, Burhan Ghaljun.

Szef NRS zaapelował do Syryjczyków, by po wejściu w życie rozejmu wyszli na ulice Tymczasem syryjski dziennik rządowy informuje, że wojsko wycofa się z miast dopiero po przywróceniu bezpieczeństwa w kraju.

Plan pokojowy opracowany przez wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana i zaakceptowany przez Damaszek zakładał, że w dziś rano w Syrii nastąpi całkowite zawieszenie broni. Dotychczas w kraju nie odnotowano działań wojskowych. Armia nie wycofało się jednak z miast - twierdzą działacze praw człowieka.

W ostatnim punkcie planu napisano, że Syria będzie respektować _ prawo do zrzeszania się i prawo do organizowania pokojowych manifestacji _.

Według szacunków ONZ w wyniku rewolty w Syrii dotychczas śmierć poniosło około 9 tys. osób.

Dotychczasowe protesty były brutalnie tłumione przez reżim prezydenta Baszara el-Asada._ - Zawieszenie broni nie ma żadnego znaczenia, jeśli nie umożliwia ono protestów _ - podkreślił Ghaljun. Dodał, że także _ plan Annan nie ma żadnej wartości, jeśli nie umożliwia zmian w kierunku pluralistycznego demokratycznego rządu _ .

Zdaniem szefa NRS początkiem tego procesu zmian jest wolność prasy i pozwolenie Syryjczykom na organizowanie protestów.

Ghaljun wyraził sceptycyzm co do rozejmu. _ - Trzeba poczekać. Dzień się jeszcze nie zakończył. Nie mamy zaufania do reżimu, zwłaszcza że siły zbrojne nie wycofały się jeszcze _ z miast - powiedział.

Związana z syryjskimi władzami gazeta _ Al-Watan _ pisze, że _ w przypadku zewnętrznego spisku wymierzonego w Syrię _ wojsko jest odpowiedzialne za _ ochronę bezpieczeństwa publicznego, utrzymywanie stabilności i ochronę ludzi _. Dziennik dodaje, że armia wróci do koszar dopiero wtedy, gdy w kraju przywrócone zostanie bezpieczeństwo.

Według gazety _ mówienie o wycofaniu wojska z miast jest rażącym atakiem na suwerenność Syrii . Syryjska armia wypełnia swoją misję i wróci do koszar, gdy zostanie ona zakończona _ - zapewnia _ Al-Watan _.

Reżim prezydenta Asada, który od ponad roku krwawo tłumi antyrządowe powstanie, zapowiadał, że w czwartek rano wstrzyma działania zbrojne, ale jego siły będą gotowe odpowiedzieć na każdy atak ze strony terrorystów - jak władze określają uczestników rebelii.

Zgodnie z planem pokojowym wynegocjowanym przez Annana zawieszenie broni przez syryjskie siły rządowe miało nastąpić już we wtorek o godz. 6. Po 48 godzinach ten sam warunek miała spełnić opozycja.

Poza rozejmem plan zakłada pomoc humanitarną dla ludności, wycofanie ciężkiej broni z dzielnic mieszkalnych oraz podjęcie rozmów na temat politycznego rozwiązania konfliktu.

Czytaj więcej w Money.pl
Misja ONZ zakończy się fiaskiem? Wojska Asada wciąż mordują W przeddzień rozejmu, armia szturmuje tereny zajęte przez powstańców.
Ciągle giną cywile. A oficjalnie wojna się kończy Antyreżimowa rewolta trwa w Syrii od roku. Według szacunków ONZ dotychczas śmierć poniosło ok. 9 tys. osób.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz