Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozenek: zabieranie dostępu do wymiaru sprawiedliwości było nieuczciwe

0
Podziel się:

Dobrze się stało, że Sejm uchwalił w piątek ustawę przywracającą 79 sądów
rejonowych - uważa Ruch Palikota. "Zabieranie ludziom wykluczonym dostępu do wymiaru
sprawiedliwości było czymś nieuczciwym" - ocenił rzecznik RP Andrzej Rozenek.

Dobrze się stało, że Sejm uchwalił w piątek ustawę przywracającą 79 sądów rejonowych - uważa Ruch Palikota. "Zabieranie ludziom wykluczonym dostępu do wymiaru sprawiedliwości było czymś nieuczciwym" - ocenił rzecznik RP Andrzej Rozenek.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 231 posłów, przeciw było 200, zaś dwóch wstrzymało się od głosu. "Za" głosowały kluby: PSL, PiS, RP, SLD. Przeciwny był klub PO.

"Ruch Palikota zawsze się cieszy, gdy wygrywają projekty obywatelskie, szczególnie takie jak ten. On przywraca obywatelom, którzy mieszkają w małych miejscowościach lub na wsiach dostęp do wymiaru sprawiedliwości" - ocenił Rozenek w rozmowie z PAP.

"To było bardzo nieuczciwe, to co zrobiła Platforma Obywatelska rękoma ministra Jarosława Gowina, że tym najbardziej wykluczonym ludziom, którzy i tak mają już pod górkę zabierała dostęp do wymiaru sprawiedliwości" - przekonywał poseł. Teraz -będzie im trochę lepiej - dodał.

Jak zaznaczył, ws. ustawy "jeszcze nie koniec drogi", bo musi "przejść" przez Senat, by trafić do podpisu prezydenta. "To nie oznacza więc, że dzisiaj załatwiliśmy tę sprawę. Teraz będziemy patrzeć uważnie na działania Senatu i prezydenta" - zapowiedział polityk.

Rozenek ocenił, że to jedno głosowanie koalicji PO-PSL "nie rozwala i nie rozwali". "Tu nie ma co się łudzić. Napięcia między partnerami w koalicji są normalne" - zaznaczył.

Jak mówił, bardziej ciekawi go sytuacja wewnątrz samej Platformy. "Będziemy niedługo obserwowali bardzo istotny i bardzo mocny podział dotyczący np. uboju rytualnego. Tu PO jest podzielona w sposób czarno-biały; część jest za interesami rzeźników i za tym, by pozwolono na torturowanie zwierząt, część jest temu przeciwna" - zauważył Rozenek.

Od stycznia tego roku - na mocy rozporządzenia Gowina - 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - jak wskazywał resort sprawiedliwości - było doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą. TK potwierdził w końcu marca, że ustawowa podstawa prawna do wydania przez ministra rozporządzenia jest zgodna z konstytucją.

Reforma, jeszcze zanim weszła w życie, wywołała liczne protesty, zarówno środowiska sędziowskiego, jak i polityków. Rozporządzenie ministra w sprawie reorganizacji sądów krytykowała zarówno cała opozycja, jak i koalicyjny PSL.

W związku z tym przed rokiem, przy wsparciu m.in. PSL, opracowany został obywatelski projekt - zebrano pod nim ponad 150 tys. podpisów.

Uchwalona w piątek ustawa o okręgach sądowych wyszczególnia wszystkie sądy istniejące do końca zeszłego roku wraz z ich okręgami. Każda zmiana struktury musiałaby więc w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy tak, by minister nie mógł takich zmian dokonywać poprzez rozporządzenie. (PAP)

wni/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)