Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozmowy 6-stronne z Koreą Płn. nie będą wznowione

0
Podziel się

Przebywający w Tokio specjalny wysłannik USA ds Korei Płn., Stephen
Bosworth powiedział we wtorek, że nie będzie powrotu do rozbrojeniowych negocjacji 6-stronnych z
Phenianem, podczas gdy w Korei Płn. trwają prace nad wzbogacaniem uranu.

bEgXAKYB

Przebywający w Tokio specjalny wysłannik USA ds Korei Płn., Stephen Bosworth powiedział we wtorek, że nie będzie powrotu do rozbrojeniowych negocjacji 6-stronnych z Phenianem, podczas gdy w Korei Płn. trwają prace nad wzbogacaniem uranu.

Wcześniej w poniedziałek Bosworth skomentował w Seulu niedawne ujawnienie przez Phenian nowych instalacji do wzbogacania uranu; uznał je za prowokacyjne, lecz nie zaskakujące. Bosworth dodał, że nie doprowadzi też ono do kryzysu.

Bosworth podróżuje po Azji; po konsultacjach w Korei Płd. udał się do Japonii. Jeszcze w poniedziałek w Seulu amerykański wysłannik nie wykluczał powrotu do rozmów sześciostronnych.

bEgXAKYD

We wtorek rano w Tokio Bosworth powiedział, że nie będzie negocjacji z reżimem w Phenianie.

Później we wtorek wysłannik Waszyngtonu poleci do Chin.

W sobotę źródła w Waszyngtonie ujawniły, że amerykański fizyk atomowy Siegfried Hecker widział w tym miesiącu podczas pobytu w Korei Północnej zakłady posiadające setki wirówek służących do wzbogacania uranu. Przedstawiciele amerykańskiej armii ostrzegają, że zakłady takie mogą przyspieszyć osiągnięcie przez Koreę Płn. zdolności do produkcji zdatnej do użycia broni atomowej. Według amerykańskiego ministra obrony Roberta Gatesa pozwoli to Północy zbudować kilka dodatkowych bomb atomowych ponad niewielką ich liczbę, którą Phenianowi już udało się zebrać.

Stany Zjednoczone od 2003 roku wspólnie z Chinami, Japonią, Rosją, i Koreą Płd. w ramach tzw. rozmów sześciostronnych próbują przekonać Koreę Północną do porzucenia programu atomowego. (PAP)

bEgXAKYJ

fit/

7751912, arch.

bEgXAKZe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)