Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozmowy polsko-izraelskie o współpracy wojskowej i sytuacji w regionie

0
Podziel się:

#
dochodzi m.in. informacja o szczegółach wizyty premiera Izraela
#

# dochodzi m.in. informacja o szczegółach wizyty premiera Izraela #

11.06. Warszawa (PAP) - Współpraca wojskowa, sytuacja międzynarodowa i wymiana kulturalna - to główne tematy środowych, polsko-izraelskich konsultacji pod przewodnictwem premierów Donalda Tuska i Benjamina Netanjahu. We wtorek Tusk ocenił relacje z Izraelem jako bardzo dobre.

W drugim dniu wizyty w Polsce - w czwartek premier Izraela weźmie udział w uroczystości otwarcia na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau nowej, stałej ekspozycji poświęconej zagładzie Żydów.

Centrum Informacyjne Rządu podało we wtorek, że w środę o godz. 14.30 Donald Tusk powita Benjamina Netanjahu w kancelarii premiera, następnie planowane jest spotkanie "w cztery oczy" premierów Polski i Izraela, a także posiedzenie plenarne pod przewodnictwem szefów rządów obu krajów.

Na godz. 16.45 przewidziano spotkanie z mediami Tuska i Netanjahu.

CIR poinformowało, że ze strony polskiej w spotkaniu będą uczestniczyć m.in. ministrowie: pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, edukacji Krystyna Szumilas oraz kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, szef KPRM Jacek Cichocki, a także pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego prof. Władysław Bartoszewski.

Z kolei ze strony izraelskiej w konsultacjach międzyrządowych wezmą udział m.in.: minister ds. emerytów Uri Orbach, minister nauki, technologii i przestrzeni kosmicznej Jakow Perry, minister edukacji Szai Piron, minister kultury i sportu Limor Liwnat oraz minister ds. strategicznych i wywiadu odpowiedzialny za relacje międzynarodowe Juwal Szteinic.

"Nasze relacje z Izraelem są rzeczywiście bardzo dobre, na wysokim poziomie. Wizyta premiera Benjamina Netanjahu to kolejne tzw. konsultacje międzyrządowe, a więc spotkania nie tylko premierów, ale prawie całych rządów, jest to liczna grupa ministrów po obu stronach" - powiedział we wtorek Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Premier poinformował, że w - trakcie konsultacji międzyrządowych - będzie rozmawiał z Netanjahu m.in. o współpracy wojskowej. "To bardzo istotny temat, szczególnie w związku z naszymi ambitnymi planami, dotyczącymi unowocześnienia naszych zdolności, jeśli chodzi o obronę powietrzną" - zaznaczył.

Jak dodał, ważnym tematem będzie też z pewnością sytuacja międzynarodowa. "Premier Izraela jest jednym z kluczowych rozmówców, kiedy mówi się o przyszłości całego regionu, nie tylko, gdy chodzi o kwestie palestyńskie, izraelskie - ale także o wojnę w Syrii i napięcie w całym regionie" - powiedział szef polskiego rządu.

Kolejne tematy konsultacji to - według premiera - wymiana kulturalna i oświatowa między Polską i Izraelem.

Premier był pytany przez dziennikarzy, czy w rozmowach z Netanjahu pojawi się kwestia reprywatyzacji. "Temat reprywatyzacji nie pojawia się w relacjach międzypaństwowych, pomiędzy Polską, a Izraelem. Tak naprawdę nawet nie chodzi o reprywatyzację, bo ta w Polsce odbywa się różnymi metodami, ale o tzw. restytucję mienia, czyli de facto o utracone mienie żydowskie. Kwestia jest zdecydowanie częściej podnoszona przez środowiska żydowskie w Stanach Zjednoczonych, niż w relacjach bilateralnych Polska-Izrael" - oświadczył szef rządu.

Tusk przypomniał, że w latach 60-tych Polska podpisała porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie restytucji mienia. "Polska zapłaciła, jak na ówczesne czasy, bardzo dużą kwotę na rzecz restytucji mienia. Rząd amerykański wówczas w tej umowie międzynarodowej zobowiązał się do niepodnoszenia żadnych roszczeń wobec Polski z tego tytułu" - zaznaczył.

W czwartek premier Izraela w towarzystwie szefa resortu kultury Bogdana Zdrojewskiego otworzy nową, stałą ekspozycję w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau poświęconą zagładzie Żydów. Podczas uroczystości planowane są wystąpienia obu polityków.

Pierwsza wystawa, dotycząca martyrologii Żydów została otwarta w Muzeum w 1968 roku. Dziesięć lat później została zmodernizowana. W 2006 roku Międzynarodowa Rada Oświęcimska zgodziła się, by jerozolimski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem zajął się jej odnowieniem. Przygotowanie wystawy w bloku 27. byłego niemieckiego obozu Auschwitz I trwało cztery lata.

Jak podaje Yad Vashem wystawa ukazuje deportacje Żydów do Auschwitz w szerszym kontekście prób przeprowadzenia przez nazistów systematycznej eksterminacji narodu żydowskiego.

Niemiecki obóz Auschwitz jest symbolem i miejscem masowej zagłady Żydów. W komorach gazowych Auschwitz II-Birkenau naziści zamordowali co najmniej około miliona europejskich Żydów.

Według eksperta Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, b. ambasadora Polski w Izraelu Jana Piekarskiego, polska strona chce działać na rzecz zmiany wizerunku naszego kraju w Izraelu, gdyż nie chcemy, żeby nasz kraj był postrzegany tylko przez pryzmat "wielkiego cmentarzyska". Jak ocenił, głównymi tematami rozmów w Warszawie będą: kwestie historyczne, wojskowe i gospodarcze oraz sytuacja międzynarodowa. "Polska i Izrael starają się koncentrować na tym, co łączy nasze państwa, a nie na tym, co może być przedmiotem zadrażnień" - mówił Piekarski.

Także dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Marcin Zaborowski podkreślał w rozmowie z PAP, że Polskę i Izrael łączą bardzo bliskie relacje gospodarcze i kulturowe. Zauważył jednak, że skomplikowana przeszłość historyczna wciąż dzieli oba narody. (PAP)

mrr/ agy/ szf/ eaw/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)