Notowania

niepodległość kosowa
28.09.2011 15:14

Rozmowy Serbii i Kosowa zawieszone

Rozmowy serbsko-kosowskie prowadzone pod auspicjami UE zostały zawieszone na wniosek delegacji Belgradu - poinformował unijny mediator w dzień po zajściach na przejściu granicznym na północy Kosowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergeibach/Dreamstime)

*Przedstawiciel UE Robert Cooper powiedział, że serbska delegacja nie była gotowa do kontynuowania rozmów. *

Oświadczył, że dialog zostanie wznowiony, gdy strona serbska będzie gotowa. Rozmowy prowadzone pod auspicjami UE zostały zawieszone na wniosek delegacji Belgradu - poinformował unijny mediator w dzień po zajściach na przejściu granicznym na północy Kosowa.

Prowadzone w Brukseli rozmowy mają na celu ułatwienie życia ludziom i usprawnienie kontaktów między Serbią a Kosowem, dawną serbską prowincją, która - wbrew Belgradowi - ogłosiła w 2008 roku niepodległość.

Według źródła dyplomatycznego, na które powołuje się agencja AFP, Serbowie sprzeciwili się zaplanowanemu porządkowi dnia i chcieli poruszyć kwestię wtorkowych zajść w Jarinju, na przejściu granicznym z Serbią na północy Kosowa. W starciach między demonstrującymi kosowskimi Serbami a żołnierzami sił międzynarodowych KFOR rannych zostało sześciu Serbów i czterech żołnierzy. Świadkowie podali, że żołnierze użyli gazów łzawiących i kul gumowych, gdy zostali ostrzelani.

Siły KFOR umocniły swe pozycje wokół przejścia Jarinje, wykorzystując pojazdy opancerzone, worki z piaskiem i drut kolczasty - pisze Reuters, powołując się na świadka. NATO przestrzegło, że użyje ostrych pocisków do ochrony swych żołnierzy.

Poprzednio do zamieszek na tle etnicznym oraz blokady przejść granicznych z Serbią (Jarinje i Brnjak) doszło w lipcu, gdy władze Kosowa nałożyły embargo na import z Serbii. Serbia odpowiedziała tym samym w stosunku do towarów z kosowskimi znakami celnymi. Doszło wówczas do strzelaniny; został w niej ranny kosowski policjant, który potem zmarł. W tej sytuacji na granicę zostały wysłane oddziały KFOR.

W połowie września mieszane ekipy sił KFOR i unijnej misji policyjno-prawnej Eulex oraz policjantów i celników kosowskich obsadziły granicę między Kosowem a Serbią mimo protestów Belgradu i Serbów mieszkających w Kosowie.

Kosowo odrzuca wszelkie rozmowy, które kwestionowałyby jego niezawisłość. Serbia nie uznaje niepodległości Kosowa, którą uznało dotychczas 76 krajów, w tym USA i większość państw UE.

O sporze Serbii i Kosowa czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;pogodzi;belgrad;z;kosowem;stawka;unia,97,0,895841.html) Kosowo zdecyduje o rozszerzeniu Unii? Kanclerz Niemiec przebywa z jednodniową wizytą w stolicy Serbii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t75505.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/napieta;sytuacja;na;granicy;serbii;z;kosowem;serbski;parlament;protestuje,71,0,883783.html) Parlament prostestuje. Na granicy napięcie Serbski parlament na nadzwyczajnej sesji zaprotestował przeciwko arbitralnemu zastąpieniu na granicy Kosowa i Serbii przez rząd w Prisztinie kosowskiej policji złożonej z miejscowych Serbów kosowskimi Albańczykami, co doprowadziło do przemocy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t75505.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kosowscy;serbowie;blokuja;granice;miedzy;kosowem;a;serbia,241,0,883441.html) "Jeśli NATO chce przejść, musi nas zabić" W proteście przeciwko zakazowi sprowadzania towarów z Serbii kosowscy Serbowie blokują od kilku dni drogi prowadzące do obu przejść granicznych Jarinje i Brnjak między Kosowem a Serbią, nie dopuszczając posiłków sił NATO do ich baz na granicy.
Tagi: niepodległość kosowa, kosowo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz