Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozmowy Serbii i Kosowa zawieszone

0
Podziel się:

Rozmowy serbsko-kosowskie prowadzone pod auspicjami UE zostały zawieszone na wniosek delegacji Belgradu - poinformował unijny mediator w dzień po zajściach na przejściu granicznym na północy Kosowa.

Rozmowy Serbii i Kosowa zawieszone
(Sergeibach/Dreamstime)
bFeVlAMR

Przedstawiciel UE Robert Cooper powiedział, że serbska delegacja nie była gotowa do kontynuowania rozmów.

Oświadczył, że dialog zostanie wznowiony, gdy strona serbska będzie gotowa. Rozmowy prowadzone pod auspicjami UE zostały zawieszone na wniosek delegacji Belgradu - poinformował unijny mediator w dzień po zajściach na przejściu granicznym na północy Kosowa.

Prowadzone w Brukseli rozmowy mają na celu ułatwienie życia ludziom i usprawnienie kontaktów między Serbią a Kosowem, dawną serbską prowincją, która - wbrew Belgradowi - ogłosiła w 2008 roku niepodległość.

bFeVlAMT

Według źródła dyplomatycznego, na które powołuje się agencja AFP, Serbowie sprzeciwili się zaplanowanemu porządkowi dnia i chcieli poruszyć kwestię wtorkowych zajść w Jarinju, na przejściu granicznym z Serbią na północy Kosowa. W starciach między demonstrującymi kosowskimi Serbami a żołnierzami sił międzynarodowych KFOR rannych zostało sześciu Serbów i czterech żołnierzy. Świadkowie podali, że żołnierze użyli gazów łzawiących i kul gumowych, gdy zostali ostrzelani.

Siły KFOR umocniły swe pozycje wokół przejścia Jarinje, wykorzystując pojazdy opancerzone, worki z piaskiem i drut kolczasty - pisze Reuters, powołując się na świadka. NATO przestrzegło, że użyje ostrych pocisków do ochrony swych żołnierzy.

Poprzednio do zamieszek na tle etnicznym oraz blokady przejść granicznych z Serbią (Jarinje i Brnjak) doszło w lipcu, gdy władze Kosowa nałożyły embargo na import z Serbii. Serbia odpowiedziała tym samym w stosunku do towarów z kosowskimi znakami celnymi. Doszło wówczas do strzelaniny; został w niej ranny kosowski policjant, który potem zmarł. W tej sytuacji na granicę zostały wysłane oddziały KFOR.

W połowie września mieszane ekipy sił KFOR i unijnej misji policyjno-prawnej Eulex oraz policjantów i celników kosowskich obsadziły granicę między Kosowem a Serbią mimo protestów Belgradu i Serbów mieszkających w Kosowie.

bFeVlAMZ

Kosowo odrzuca wszelkie rozmowy, które kwestionowałyby jego niezawisłość. Serbia nie uznaje niepodległości Kosowa, którą uznało dotychczas 76 krajów, w tym USA i większość państw UE.

O sporze Serbii i Kosowa czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;pogodzi;belgrad;z;kosowem;stawka;unia,97,0,895841.html) Kosowo zdecyduje o rozszerzeniu Unii? Kanclerz Niemiec przebywa z jednodniową wizytą w stolicy Serbii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t75505.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/napieta;sytuacja;na;granicy;serbii;z;kosowem;serbski;parlament;protestuje,71,0,883783.html) Parlament prostestuje. Na granicy napięcie Serbski parlament na nadzwyczajnej sesji zaprotestował przeciwko arbitralnemu zastąpieniu na granicy Kosowa i Serbii przez rząd w Prisztinie kosowskiej policji złożonej z miejscowych Serbów kosowskimi Albańczykami, co doprowadziło do przemocy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t75505.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kosowscy;serbowie;blokuja;granice;miedzy;kosowem;a;serbia,241,0,883441.html) "Jeśli NATO chce przejść, musi nas zabić" W proteście przeciwko zakazowi sprowadzania towarów z Serbii kosowscy Serbowie blokują od kilku dni drogi prowadzące do obu przejść granicznych Jarinje i Brnjak między Kosowem a Serbią, nie dopuszczając posiłków sił NATO do ich baz na granicy.
bFeVlANu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)