Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozmowy w sprawie otwarcia Instytutu Konfucjusza w Katowicach

0
Podziel się:

Otworzenie Instytutu Konfucjusza w Katowicach, promującego język i kulturę
chińską oraz lektoratu języka polskiego na Uniwersytecie Północno-Wschodnim w Shenyang w Chinach,
przewidują rozmowy, w których od soboty udział weźmie delegacja z Uniwersytetu Śląskiego.

Otworzenie Instytutu Konfucjusza w Katowicach, promującego język i kulturę chińską oraz lektoratu języka polskiego na Uniwersytecie Północno-Wschodnim w Shenyang w Chinach, przewidują rozmowy, w których od soboty udział weźmie delegacja z Uniwersytetu Śląskiego.

"Coraz więcej młodych ludzi uczy się języka chińskiego w Uniwersytecie Śląskim, na polonistyce studiuje także coraz więcej studentów z Chin. Jedna z chińskich doktorantek pisze u nas pracę o recepcji literatury polskiej w Chinach. Ta wizyta w Chinach będzie więc takim kolejnym krokiem w naszej współpracy z uczelniami chińskimi" - powiedziała PAP prof. Jolanta Tambor z wydziału filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W czasie rozmów na Uniwersytecie Północno-Wschodnim w Shenyang zostanie przekazany list intencyjny rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banysia informujący, że uczelnia jest gotowa do "czynności administracyjno-organizacyjnych" w związku z inicjatywą utworzenia Instytutu Konfucjusza. Uczelnia chciałaby go powołać we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach jeszcze w roku akademickim 2012/2013.

Delegacja, która od soboty będzie przebywała w Chinach, podejmie także rozmowy nt. prowadzenia lektoratu języka polskiego w Shenyang przez pracowników katowickiej uczelni. "Mamy doświadczenie w uczeniu języka polskiego na Dalekim Wschodzie, przez sześć lat była w Pekinie współpracująca z nami lektorka" - dodała prof. Tambor.

Instytut Konfucjusza to projekt promocji języka i kultury chińskiej. Sieć Instytutów Konfucjusza została stworzona przez Biuro ds. Promocji Języka Chińskiego przy Chińskim Ministerstwie Edukacji. W 2004 roku otworzono pilotażową instytucję w Taszkiencie.

Pierwszy Instytut Konfucjusza powstał w Seulu także w 2004 roku. Od tego czasu podobne instytuty zaczęły powstawać przy ośrodkach akademickich całego świata - pierwszy europejski powstał w Sztokholmie w 2005 roku; w Polsce działają m.in. przy Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. (PAP)

ktp/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)