Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozmowy ws. irańskiego programu atomowego w Wiedniu

0
Podziel się

Minister spraw zagranicznych Iranu Manuszehr Mottaki spotkał się
w niedzielę rano w Wiedniu z szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Japończykiem
Yukiyą Amano. Nie podano, czy osiągnięto jakieś porozumienie.

bEhLZMPV

Minister spraw zagranicznych Iranu Manuszehr Mottaki spotkał się w niedzielę rano w Wiedniu z szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Japończykiem Yukiyą Amano. Nie podano, czy osiągnięto jakieś porozumienie.

Celem spotkania było "przedyskutowanie różnych zagadnień związanych z irańskim programem atomowym, a przede wszystkim wymianą paliwa nuklearnego" - poinformował Mottaki jeszcze przed rozpoczęciem rozmów. "Spotkanie przebiegało w atmosferze pracy" - głosi oświadczenie MAEA.

Według irańskiej agencji IRNA, Yukiya Amano określił rozmowy jako "konstruktywne", podkreślając jednocześnie, że "w niedzielę nie doszło do zawarcia porozumienia".

bEhLZMPX

Na wspólnej konferencji prasowej z Mottakim austriacki minister spraw zagranicznych Michael Spindelegger wyraził nadzieję, że nie dojdzie do objęcia Iranu nowymi sankcjami, pod warunkiem, że Teheran będzie współpracował ze społecznością międzynarodową.

W październiku 2009 roku MAEA złożyła Iranowi ofertę, w ramach której Teheran miał 70 proc. swoich zasobów nisko wzbogacanego uranu przekazywać za granicę w celu dalszego przetwarzania. Teheran odrzucił tę propozycję, powołując się na "brak zaufania", i w zamian zaoferował "jednoczesną wymianę" na własnym terytorium.

We wcześniejszych wypowiedziach Mottaki oceniał, że "wymiana paliwa może wytworzyć atmosferę wielostronnego zaufania".

Zachód podejrzewa, że pod pozorem cywilnego programu wzbogacania uranu Teheran dąży do wyprodukowania materiału pozwalającego mu na zbudowanie bomby nuklearnej.(PAP)

bEhLZMQd

ksaj/ ro/

6109505 6109455 6109522 arch.

bEhLZMQy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)