Notowania

wiadomości
28.03.2011 12:15

Różnica w danych Eurostatu o polsko-niemieckim handlu to "asymetria"

Różnica między danymi Eurostatu o polskim imporcie z Niemiec i niemieckim eksporcie do Polski to "umiarkowana asymetria" - poinformował w poniedziałek PAP Konrad Schemer z działu handlu zagranicznego Niemieckiego Urzędu Statystycznego (Statistische Bundesamt, SBD).

Podziel się
Dodaj komentarz

*Różnica między danymi Eurostatu o polskim imporcie z Niemiec i niemieckim eksporcie do Polski to "umiarkowana asymetria" - poinformował w poniedziałek PAP Konrad Schemer z działu handlu zagranicznego Niemieckiego Urzędu Statystycznego (Statistische Bundesamt, SBD). *

SBD wskazuje, że różnice mogą wynikać z tzw. "efektu Rotterdamu", a także z różnic metodologicznych. SBD wskazuje, że różnice mogą wynikać z tzw. "efektu Rotterdamu", a także z różnic metodologicznych.

"Według danych o handlu zagranicznych publikowanych przez Eurostat, niemiecki eksport do Polski przewyższa polski import z Niemiec o 4,2 proc. Uznawane jest to za umiarkowaną asymetrię" - napisał Schemer w mailu przesłanym PAP.

W nocie wyjaśniającej SBD wskazuje, że różnice w statystykach wymiany handlowej między dwoma krajami UE mogą wynikać z tzw. "efektu Rotterdamu". Polega on na tym, że w przypadku towarów przybywających spoza UE do jednego z unijnych portów, a potem wysyłanych do innego kraju UE, różnicy w statystykach nie będzie tylko wtedy, jeżeli kraj docelowy zaklasyfikuje towar, jako pochodzący z państwa, w którym towar przybył do Unii Europejskiej, a nie z pierwotnego kraju pochodzenia.

Inne możliwe wyjaśnienie to różnice metodologiczne dotyczące szacowania rozmiarów wewnątrz unijnych transakcji, które z racji niewielkich sum, nie są objęte obowiązkiem raportowania. (PAP)

fdu/ ana/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz