Notowania

park
22.12.2009 15:18

Rozpoczął działalność Park LifeScience w Krakowie

Park LifeScience, czyli Jagielloński Park i Inkubator Technologii w Krakowie dedykowany naukom przyrodniczym uroczyście zainaugurował działalność we wtorek. Inwestycja o docelowej wartości ok. 200 mln zł dofinansowywana jest ze środków unijnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Park LifeScience, czyli Jagielloński Park i Inkubator Technologii w Krakowie dedykowany naukom przyrodniczym uroczyście zainaugurował działalność we wtorek. Inwestycja o docelowej wartości ok. 200 mln zł dofinansowywana jest ze środków unijnych.

Wybudowany do tej pory pierwszy budynek krakowskiego Parku LifeScience, o powierzchni ok. 6 tys. metrów kwadratowych, przeznaczony jest pod komercyjny wynajem przestrzeni laboratoryjnej oraz zaplecza badawczego i organizacyjnego dla krajowych i zagranicznych firm.

W części laboratoryjnej Park przystosowany jest do dowolnej adaptacji infrastruktury umożliwiającej prowadzenie zaawansowanych badań w zakresie biotechnologii, biomedycyny, biologii, chemii, farmakologii, fizyki, nanotechnologii i ochrony środowiska. Do tej opory wynajęto ok. 60 proc. powierzchni budynku.

"Park LifeScience to doskonałe miejsce, w którym dzięki komplementarności usług możliwa jest synergia biznesu z naukami life science" - ocenił Paweł Błachno, prezes spółki Jagiellońskie Centrum Innowacji (JCI), która zarządza Parkiem.

Cały projekt zakłada utworzenie w sąsiedztwie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego, najwyższej jakości infrastruktury naukowo-badawczej w dziedzinie nauk przyrodniczych, spełniającej wymogi i oczekiwania dużych firm i małych przedsiębiorstw z branży. Na terenie kompleksu znajdzie zatrudnienie łącznie około 500 naukowców.

Wartość całego projektu szacuje się na 200 mln zł, z czego 125 mln zł to wsparcie z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Park LifeScience ma być kompleksem trzech budynków o łącznej powierzchni ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych, zlokalizowanych w sąsiedztwie III Kampusu UJ w Krakowie.

Do tej pory zbudowano pierwszy budynek "Park Technologiczny I". Oddanie do użytku dwóch kolejnych "Bioinkubator" i "Park Technologiczny II" przewidywane jest w 2012 roku.

Jagiellońskie Centrum Innowacji to spółka powołana przez Uniwersytet Jagielloński w celu zarządzania projektem Parku LifeScience. Spółka pozyskała na ten cel dofinansowanie z unijnych funduszy strukturalnych. Firma zajmuje się także promocją Krakowa jako miejsca dla rozwoju nauk przyrodniczych, tj. biotechnologii, biomedycyny, chemii, biochemii, farmakologii, biofizyki, fizyki. (PAP)

rgr/ pad/ gma/

Tagi: park, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz