Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczął się 50. Tydzień Kultury Beskidzkiej

0
Podziel się:

96 zespołów, w tym 16 z zagranicy, wystąpi do 4 sierpnia podczas 50.
Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Imprezę rozpoczął korowód zespołów folklorystycznych z różnych
krajów, który w sobotę po południu przeszedł ulicami Wisły.

96 zespołów, w tym 16 z zagranicy, wystąpi do 4 sierpnia podczas 50. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Imprezę rozpoczął korowód zespołów folklorystycznych z różnych krajów, który w sobotę po południu przeszedł ulicami Wisły.

Odbywający się w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim Tydzień jest jedną z największych imprez folklorystycznych w Europie. Według organizatorów z bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury w tym roku weźmie w nim udział ok. 4 tys. wykonawców.

Spośród zespołów zagranicznych większość będą stanowiły grupy europejskie, m.in. z Bułgarii, Czarnogóry, Czech, Serbii, Słowacji i Węgier. Prócz nich atrakcją będą zespoły z Brazylii, Konga, Paragwaju i Senegalu.

W rozpoczynającym i imprezę wiślańskim korowodzie przeszło w sobotę kilkanaście zespołów, które tego i następnego dnia występują w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle. Niedzielny koncert w tym miejscu będzie miał charakter jubileuszowy - z okazji 50-lecia imprezy.

Przez weekend w Wiśle zaprezentują się miejscowe zespoły Wisła, Wisełka i Grónie, a także m.in. Ziemia Rajczańska z Rajczy, Olza z Czeskiego Cieszyna, Regle z Poronina, Dolina Soły z Oświęcimia, Wierchy z Milówki, Raczan ze słowackiej Oszczadnicy. Wilamowice z Wilamowic, Zbyrcok z Juszczyna, Andrychów z Andrychowa, Rybarzowice z Rybarzowic, Ziemia Żywiecka z Żywca, Ziemia Cieszyńska z Cieszyna oraz Vrtek z czeskiej Opawy.

Późnym sobotnim popołudniem na żywieckiej estradzie Pod Grojcem, pod auspicjami TKB, rozpoczął się też 44. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Do 4 sierpnia wystąpi tam 15 kapel, 23 grupy śpiewacze, 15 instrumentalistów, 4 multiinstrumentalistów, 23 śpiewaków oraz 9 mistrzów z uczniami. Ubiegać się będą o główny laur imprezy - "Złote Żywieckie Serce". Jako pierwsi wystąpił zespół Żywczanie z Żywca, sobotni wieczór zakończy tam "Żywieckie suwakowanie" - koncert galowy orkiestry festiwalowej 8. Spotkań Puzonowych w Żywcu.

W Wiśle w konkursowe szranki od środy staną uczestnicy 24. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Celem imprezy jest zaprezentowanie dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata - śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów. Obok 13 zagranicznych zespołów Polskę reprezentowały będą trzy: Wielkopolanie z Poznania, Brenna z Brennej oraz Siemianowice z Siemianowic Śląskich.

Niezależnie od występów w wiślańskim amfiteatrze im. Stanisława Hadyny, każdego dnia od przedpołudnia zespoły będą występowały na placu Bogumiła Hoffa, przy głównym deptaku miasta.

Koncerty w ramach Tygodnia lub jego imprez towarzyszących odbywają się też: w Szczyrku na estradzie Skalite, w Żywcu na estradzie Pod Grojcem, w Makowie Podhalańskim na estradzie Makowianka, w Oświęcimiu na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury, w Jabłonkowie w Lasku Miejskim i na Rynku, w Istebnej na estradzie Pod Skocznią oraz na estradzie w Ujsołach. Zespoły zagraniczne będą dodatkowo od 29 lipca do 2 sierpnia prezentowały się w bielskiej galerii Sfera.

Efektowne i lubiane przez turystów korowody zespołów odbędą się jeszcze 28 lipca w Szczyrku (od hotelu Włókniarz do estrady Skalite), 1 sierpnia w Żywcu (od ul. Kościuszki do Rynku), 3 sierpnia w Wiśle (od ul. Olimpijskiej na pl. Hoffa) i 4 sierpnia w Jabłonkowie (z Rynku do Lasku Miejskiego).

Prezentacjom Tygodnia tradycyjnie będą towarzyszyły Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (3-4 sierpnia) oraz Festyn Istebniański w Istebnej (27-28 lipca). Od 2 do 4 sierpnia - jako impreza towarzysząca TKB - odbędzie się także 66. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu. Jest to największa i najważniejsza w roku impreza organizowana przez mieszkających w Czechach Polaków.

Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 roku i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. Tegoroczna edycja imprezy potrwa do 4 sierpnia. (PAP)

mtb/ son/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)