Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozpoczął się Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu

0
Podziel się

Ponad 100 interdyscyplinarnych wydarzeń z udziałem ok. 300 intelektualistów
i artystów odbędzie się podczas Europejskiego Kongresu Kultury, który rozpoczął się w czwartek we
Wrocławiu. W inauguracji kongresu uczestniczy prezydent Bronisław Komorowski.

bEgKTJEB

*Ponad 100 interdyscyplinarnych wydarzeń z udziałem ok. 300 intelektualistów i artystów odbędzie się podczas Europejskiego Kongresu Kultury, który rozpoczął się w czwartek we Wrocławiu. W inauguracji kongresu uczestniczy prezydent Bronisław Komorowski. *

Obecni są także m.in. marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Podczas inauguracji wykład wygłosi światowej sławy socjolog i filozof prof. Zygmunt Bauman.

bEgKTJED

Europejski Kongres Kultury to jedno z najważniejszych wydarzeń programu kulturalnego polskiej prezydencji. Podczas czterech kongresowych dni odbędą się m.in. debaty i spotkania oraz wystawy, koncerty, spektakle, pokazy filmowe.

Tematy, które mają zostać poruszone zarówno podczas dyskusji, jak i w formie projektów artystycznych, to m.in.: jak skutecznie lobbować na rzecz kultury w Parlamencie Europejskim, czym jest dziś oryginał w sztuce, jak pogodzić prawa autorów z prawami odbiorców do partycypowania w kulturze.

Podczas kongresu odbędą się debaty w ramach inicjatywy "A Soul for Europe". To nieformalna inicjatywa obywatelska działająca na poziomie europejskim; lobbuje ona na rzecz Europy, która uznaje rolę kultury w procesie budowania np. integracji. W ramach tej części kongresu odbędą się debaty: "Kultura i gospodarka w rozwoju Europy", "Europejska Stolica Kultury - Model dla kultury" oraz "Rola i kierunki rozwoju programów kulturalnych Unii Europejskiej.

Zaplanowano również także nieformalne spotkanie spotkaniu ministrów kultury i spraw audiowizualnych.

bEgKTJEJ

Sekcję filmową zdominuje projekt przygotowany przez zespół Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Będzie to przegląd zatytułowany Funny Games EU. Program uzupełnią dwa pokazy specjalne zrealizowanego w technologii 3D dokumentu o Pinie Bausch pt. "Pina", w reżyserii Wima Wendersa.

Wydarzeniem muzycznym ma być m.in. projekt, w którym wezmą udział kompozytor Krzysztof Penderecki, gitarzysta zespołu Radiohead Jonny Greenwood oraz reprezentant współczesnej muzyki elektronicznej Aphex Twin.

Wśród wydarzeń teatralnych zapowiedziano m.in. premierę spektaklu Krystiana Lupy i Doroty Masłowskiej "Poczekalnia.0". W Teatrze Polskim we Wrocławiu odbędą się pokazy "projektu teatralno-społecznego" autorstwa Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego pt. "Tęczowa trybuna 2012".

Obok kameralnych projektów - takich jak eksperymentalne projekcje dźwiękowe - odbędą się spektakularne występy przeznaczone dla szerokiej publiczności, m.in. pirotechniczne widowisko plenerowe francuskiej Groupe F.

bEgKTJEK

Na uroczyste zamknięcie kongresu zaplanowano także finał konkursu Dock's Docs Gdańsk Remix - wręczenie nagród oraz projekcję wyróżnionych filmów. Konkurs na twórcze przetworzenie materiałów audiowizualnych związanych ze Stocznią Gdańską, przeprowadzony wspólnie z francuskim Institut National de l'Audiovisuel (INA) trwał od lutego do kwietnia. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Włoch Damiano Ascenzi.

Wydarzenia organizowane w ramach kongresu będą odbywać się przede wszytskim w kompleksie wrocławskiej Hali Stulecia. Inauguracja, wykład Baumana, 10 kongresowych debat oraz dyskusje prowadzone przez "A Soul for Europe", a także uroczyste zakończenie kongresu będą transmitowane w języku polskim i angielskim na stronie internetowej kongresu.

Europejski Kongres Kultury zakończy się w niedzielę. (PAP)

agz/ mlu/

bEgKTJFe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)