Notowania

2010
10.12.2010 19:09

Rozpoczął się Festiwal Przestrzeni Miejskiej Rzeszów 2010

Wystawy, projekcja filmowa, widowisko audiowizualne, wykłady i warsztaty złożyły się na program Festiwalu Przestrzeni Miejskiej, który rozpoczął się w piątek w Rzeszowie. Jest to pierwsza tego typu impreza w tym mieście.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wystawy, projekcja filmowa, widowisko audiowizualne, wykłady i warsztaty złożyły się na program Festiwalu Przestrzeni Miejskiej, który rozpoczął się w piątek w Rzeszowie. Jest to pierwsza tego typu impreza w tym mieście. *

Jak powiedziała PAP dyr. wydziału kultury, sportu i turystyki Urzędu Miasta w Rzeszowie, Katarzyna Olesiak Festiwal poświęcony jest zagadnieniom architektury, urbanistyki, rewitalizacji, socjologii Rzeszowa oraz kierunkom jego rozwoju.

"Festiwal Przestrzeni Miejskiej to doskonały pretekst do otwartej dyskusji nad potrzebą lepszego planowania urbanistycznych rozwiązań, stylizowania przestrzeni współczesnej i znalezienie kompromisu pomiędzy tym, co artystyczne, a tym co użyteczne. Jest to impreza skoncentrowana wokół problematyki projektowania i meblowania przestrzeni miejskiej" - powiedziała Olesiak.

Festiwal zainaugurowała wystawa "Rzeszów - przestrzeń między nami". Pokazano na niej projekty i prezentacje multimedialne inwestycji, które już powstają lub powstaną w najbliższym czasie w Rzeszowie. Są to m.in. Kompleks Naukowo-Dydaktyczny Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, terminal lotniczy na lotnisku Rzeszów-Jasionka, ogrody włoskie w zabytkowym konwencie ojców bernardynów.

W programie Festiwalu, który potrwa do poniedziałku znalazły się jeszcze m.in. wykłady i prezentacje na temat przestrzeni miejskiej Rzeszowa, propozycji jej zagospodarowania, wizerunku miasta, koncerty muzyczne, widowisko audiowizualne, a także projekcja komedii dokumentalnej "Exit throgh the gift shop".

Jest to debiut filmowy najsłynniejszego brytyjskiego artysty graffiti znanego jako Banksy. Film przedstawia prawdziwą historię francuskiego sklepikarza, który zapragnął odnaleźć oraz zaprzyjaźnić się z Banksym.

Ponadto imprezie towarzyszą wystawy fotograficzne, m.in. "Tak zmienia się Rzeszów", najlepszych budynków architektonicznych świata, a także wystawy projektów budynków, dróg, mostów autorstwa rzeszowskich studentów oraz projektów design placów zabaw i mody miejskiej.

Przez cały czas trwania Festiwalu na Politechnice Rzeszowskiej odbywać się będą warsztaty urbanistyczno-architektoniczne dla studentów. Uczestniczyć w nich będzie 40 studentów, którzy pod opieką siedmiorga moderatorów zajmą się opracowaniem koncepcji dwóch z głównych ulic Rzeszowa. (PAP)

api/ ls/

Tagi: 2010, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz