Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczął się Kongres Kultury Województwa Śląskiego

0
Podziel się:

Trzydniowe obrady rozpoczął w czwartek w Katowicach Kongres Kultury
Województwa Śląskiego. W spotkaniu organizowanym przez regionalny samorząd uczestniczy kilkaset
osób - śląscy organizatorzy, działacze i twórcy kultury, a także samorządowcy i przedsiębiorcy.

Trzydniowe obrady rozpoczął w czwartek w Katowicach Kongres Kultury Województwa Śląskiego. W spotkaniu organizowanym przez regionalny samorząd uczestniczy kilkaset osób - śląscy organizatorzy, działacze i twórcy kultury, a także samorządowcy i przedsiębiorcy.

To drugie podobne spotkanie w skali regionu po 1989 r. - pierwszym był zorganizowany w 1998 r. Kongres Kultury na Górnym Śląsku. Bazując na jego doświadczeniach koordynatorzy tegorocznego Kongresu chcą kontynuować na szczeblu regionalnym debatę zapoczątkowaną przez Kongres Kultury Polskiej, który odbył się w Krakowie w 2009 r.

"Kultura na terenie woj. śląskiego dobrze się rozwija i jest postrzegana dobrze przez mieszkańców województwa, ale z drugiej strony aż 40 proc. mieszkańców w ankietach podaje, że nie uczestniczy w wydarzeniach artystycznych. To jest temat godny analizy" - mówił inaugurując obrady marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski.

Marszałek dodał, że na kulturę przeznaczane są "ogromne środki" - przypomniał, że w ub.r. wszystkie jednostki samorządowe w regionie, w tym samorząd wojewódzki, wydały na ten cel (tak przedsięwzięcia, jak i infrastrukturę kultury) łącznie 665 mln zł.

Pytani w czwartek przez dziennikarzy o sposoby i kryteria przekazywania twórcom publicznych środków samorządowcy i przedstawiciele resortu kultury mówili o programach, stypendiach, konkursach i nagrodach. Twórcy, którzy włączyli się do tej rozmowy ocenili jednak, że zbyt często pieniądze rozdzielane są niejasno i niewłaściwie.

Jeden z ambasadorów imprezy, znany bluesman i organizator festiwali Rawa Blues Ireneusz Dudek zaproponował, by za kryterium wsparcia artystów publicznymi środkami uznać ich dorobek. "Skoro znajdują się pieniądze na rozwój kultury, należałoby zapytać uznanych artystów, którzy tu mieszkają, czy nie mają jakiejś propozycji w głowie, której nigdy nie mogli zrealizować, bo była bariera finansowa" - wskazał.

Proponując np. ściągnięcie w ramach Rawy Blues do katowickiej katedry najlepszych wykonawców leżącego u korzeni bluesa religijnego nurtu spiritual, wyjaśnił, że chodzi mu o popularyzację kultury przez znanych artystów, "którzy swoim życiem udowodnili, że warto im pomagać". "Kultura nie polega na tym, że wszystkich trzeba jednakowo wspomagać" - zaznaczył.

Reżyser Lech Majewski mówił natomiast, że realizuje na Śląsku swoje pomysły - z udziałem m.in. gwiazd światowego kina - powodowany patriotyzmem lokalnym, jednak bez wsparcia miejscowych władz.

"To bardzo dobre samopoczucie, że Śląsk zaczyna odgrywać jakąkolwiek rolę w kulturze. () Tu jest coś niematerialnego, co sprawia, że ludzie tworzą, że rodzą się tu twórcy, ale jeśli chodzi o instytucje, które mają się nimi opiekować, to są to jakieś kapturowe sądy, jacyś ludzie niezwiązani z kulturą" - ocenił Majewski.

Lider zespołu Myslovitz Artur Rojek zaznaczył, że chociaż trafił do Katowic ze swoim projektem Off Festivalu w czasie wzrostu wydatków pieniędzy na kulturę, nie każdy może czuć się podobnie komfortowo. "Po to ten Kongres jest, by krytyczne stanowiska zderzyły się z pozytywnymi opiniami polityków, by się pokłócić - bez tego nie posuniemy się do przodu" - wskazał.

Zorganizowany kosztem ok. 400 tys. zł Kongres transmitowany jest na stronie www.kongreskultury2010.pl. W czwartek i piątek przedstawiciele samorządowych instytucji kultury, organizacji pozarządowych, środowiska naukowego, przedsiębiorcy oraz pracownicy jednostek samorządu terytorialnego w czwartek i piątek uczestniczą w debatach, panelach i prezentacjach dobrych praktyk.

Obrady plenarne toczą się w katowickiej Galerii Szyb Wilson, panele w zabytkowym osiedlu Nikiszowiec i w katowickiej Akademii Muzycznej. Podsumowanie Kongresu zaplanowano na sobotę w sali Sejmu Śląskiego w Urzędzie Wojewódzkim. Zamknie go wieczorna prezentacja kantaty scenicznej "Carmina Burana" w wykonaniu Opery Śląskiej w Spodku. Przebieg dyskusji i wniosku Kongresu mają znaleźć się w planowanej na przyszły rok publikacji. (PAP)

mtb/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)