Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczął się Międzynarodowy Aneks Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy

0
Podziel się:

Próby czytane, instalacja teatralna, performance oraz odczyty i seanse
filmowe złożą się na rozpoczęty w środę Międzynarodowy Aneks Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

Próby czytane, instalacja teatralna, performance oraz odczyty i seanse filmowe złożą się na rozpoczęty w środę Międzynarodowy Aneks Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

"To już trzecia edycja naszego przedsięwzięcia i tym razem odbywa się w ramach projektu +After the Fall+ przygotowywanego z Instytutem Goethego. Wzięło w nim udział kilkanaście europejskich scen w tym dwie polskie - Teatr Stary z Krakowa i nasz, bydgoski Teatr Polski" - powiedział Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego im. H. Konieczki.

Sceny zaproszone do realizacji miały przygotować inscenizacje dramatów opisujących przemiany, jakie dokonały się w Europie po 1989 roku. "Niemcy byli na tyle wyczuleni, że nie napisali dosłownie, iż chodzi o skutki upadku muru berlińskiego, więc traktujemy to szerzej, jako świat po załamaniu systemu komunistycznego w Europie" - podkreślił dyrektor bydgoskiej sceny.

"Aneks w założeniach miał być pokazem kilku najlepszych spektakli, które wzięły udział w projekcie, ale z 16 zapowiadanych odbyło się dopiero pięć premier. Zaprosiliśmy więc tylko jeden teatr, a dwie sztuki zaprezentowane zostaną w postaci prób czytanych z naszymi aktorami" - dodał Łysak.

Imprezę rozpoczęła w środę próba czytana rumuńskiej sztuki "Zidul" Theodory Herghelegiu z Teatru Toma Caragiu Ploesti w tłumaczeniu Karoliny Bikont i reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego. Dramat, pokazujący spontaniczny strajk okupacyjny teatru, w zamyśle autorki jest próbą oddania zmian, które dokonały się w społeczeństwie rumuńskim.

W czwartek po raz pierwszy pokazana zostanie bydgoska inscenizacja, napisanego w ramach międzynarodowego projektu dramatu "V (F) ICD-10" Artura Pałygi w reżyserii Pawła Łysaka. Tytuł jest międzynarodowym kodem klasyfikacyjnym dla zaburzeń psychicznych.

Narratorem i bohaterem dramatu jest człowiek od trzydziestu lat niewidomy i niesłyszący. Przemiany, jakie w tym czasie zaszły wokół, odbiera w odmienny sposób niż reszta społeczeństwa, zwracając uwagę na całkiem inne elementy rzeczywistości niż otoczenie. Historia jest oparta na faktach.

"Dwudziestolecie wolności to przed wszystkim parcelowanie mitu wolności, używanie go do walki politycznej, które pokazuje, że nie ma jednej narracji na temat najnowszej historii. Dlatego może warto stworzyć narrację alternatywną i spojrzeć na okres transformacji ustrojowej oczyma wykluczonych? Spojrzeć spoza systemu, ironicznie, na ukos, bo tylko wtedy można dostrzec paradoksy wszystkich dostępnych narracji" - powiedział Pałyga.

W sobotę, w Bydgoszczy wystąpi mołdawski teatr Mobile European Trailer Theatre z przedstawieniem "Antidot" Nicolety Esinencu. W przyszłym tygodniu zaplanowano drugą próbę czytaną, tym razem bośniackiej sztuki "Mousefuckers" Almira Imsirevica z Sarajewskiego Ratni Teataru w tłumaczeniu Doroty Jovanki-Cirlic.

Dramat, który powstał na zamówienie Teatru Wojennego w Sarajewie, wyreżyserowała Karolina Maciejaszek. Sztuka opisuje traumę, jaką pozostawiła w zwykłych ludziach wojna oraz różnice dzielące Serbów i Bośniaków, które sprawiają, że wojna się nie skończyła.

Odrębnym punktem Aneksu będą prelekcje pod hasłem "Tamci. Wzajemne postrzeganie Polaków i Niemców" realizowane we współpracy z Katedrą Filologii Germańskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Czterech niemieckich autorów zostało zaproszonych do Polski, aby przez dwa wieczory czytać ze swoich książek podróżniczych i opowiadać o swoich doświadczeniach życia na obczyźnie: Tina Stroheker, Michael Zeller, Andre Hille oraz Elke Kraft.

W ramach Aneksu ponownie pokazany zostanie także projekt "Kobiety do środka" - instalacja teatralna dotycząca wydarzeń Bydgoskiego Marca '81. Ostatnim akcentem imprezy będzie zaplanowana na wtorek projekcja filmów dokumentalnych związanych z tematyką spektakli.(PAP)

olz/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)