Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczął się nabór do 18. Przeglądu "Śląskie śpiewanie"

0
Podziel się:

Nabór do 18. Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie śpiewanie" im. prof.
Adolfa Dygacza rozpoczął się w piątek w woj. śląskim i opolskim. To popularna impreza śpiewacza, do
której co roku zgłasza się po kilka tysięcy osób.

Nabór do 18. Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie śpiewanie" im. prof. Adolfa Dygacza rozpoczął się w piątek w woj. śląskim i opolskim. To popularna impreza śpiewacza, do której co roku zgłasza się po kilka tysięcy osób.

Jak podała rzeczniczka współorganizującego Przegląd Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Agnieszka Kukuła, innymi koordynatorami "Śląskiego Śpiewania" są w tym roku Związek Górnośląski w Katowicach oraz samorządy śląskich miast i gmin.

Do przeglądu do 20 marca mogą zgłaszać się wykonawcy prezentujący śląskie pieśni ludowe oraz pieśni Zagłębia Dąbrowskiego zebrane i opracowane przez prof. Adolfa Dygacza. Ze względu na przypadającą w tym roku 90. rocznicę III Powstania Śląskiego organizatorzy utrzymali też kategorię pieśni Powstań Śląskich. Zgłoszenia należy nadsyłać na kartach umieszczonych na stronie internetowej www.zespolslask.pl.

Po eliminacjach rejonowych, które odbywać się będą od 28 marca m.in. w Czerwionce-Leszczynach, Suszcu, Cieszynie, Katowicach, Koszęcinie, Łaziskach Górnych, Łubnianach, Lędzinach i Zabrzu, 10 i 11 maja w Piekarach Śląskich rozegrane zostaną eliminacje finałowe.

Podczas przesłuchań oceniane będą przede wszystkim dobór repertuaru, jakość dialektu, walory wokalne, akompaniament i "ogólny wyraz artystyczny". Elementy tańca i stroju ludowego będą traktowane jako element dodatkowy - nieobowiązkowy, choć mile widziany. Niedozwolony jest akompaniament instrumentów klawiszowych i śpiew z półplaybacku. Dyskwalifikacja grozi też za przekroczenie czasu i zgłaszanie ponownie tego samego repertuaru na przestrzeni ostatnich trzech lat.

Ogłoszenie wyników tegorocznego Przeglądu odbędzie się 4 czerwca podczas koncertu galowego w siedzibie zespołu "Śląsk" w Koszęcinie. Spośród zwycięzców w poszczególnych kategoriach jury wyłoni zdobywcę Grand Prix, który otrzyma statuetkę Szczyglika.

Przewidziane są też m.in. nagroda marszałka woj. śląskiego - 5 tys. zł, inne nagrody finansowe oraz nagrody specjalne m.in. w postaci zaproszeń do występu w koncercie specjalnym w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Zespół "Śląsk" zaprosi też wybranych wykonawców do udziału w pięciodniowych warsztatach artystycznych.(PAP)

mtb/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)