Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczął się Plaster - festiwal plakatu i typografii w Toruniu

0
Podziel się:

Twórcy plakatów i specjaliści od typografii spotkali się w Toruniu z okazji
pierwszej edycji Festiwalu Plaster. W programie festiwalu w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej
są wystawy, prelekcje i dyskusje na temat współczesnej sztuki plakatu.

Twórcy plakatów i specjaliści od typografii spotkali się w Toruniu z okazji pierwszej edycji Festiwalu Plaster. W programie festiwalu w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej są wystawy, prelekcje i dyskusje na temat współczesnej sztuki plakatu.

"Plaster, jako słowo w języku polskim, oznacza coś tymczasowego, co nalepiamy i po jakimś czasie zrywamy, co działa doraźnie - podobnie jak plakat. Oczywiście ta doraźność jest przełamywana właśnie przez takie wydarzenia jak festiwal plakatu" - podkreślił pomysłodawca festiwalu Krzysztof Białowicz.

Rolą festiwalu ma być promowanie młodych grafików, zajmujących się twórczością plakatową i projektowaniem graficznym oraz ożywienie środowiska plastyków związanych z tą dziedziną.

Nazwa imprezy powstała z połączenia dwóch słów o tym samym znaczeniu: polskiego "plakat" i angielskiego "poster". Użycie angielskiego słowa ma podkreślać międzynarodowy charakter przedsięwzięcia.

Na festiwal złożą się wystawy, warsztaty i prelekcje. Ekspozycje obejmą zarówno przestrzeń Centrum Sztuki Współczesnej, jak i prezentowane będą w plenerze.

Na parterze Centrum zobaczyć można wystawę plakacisty Lexa Drewińskiego. Artysta urodził się w Szczecinie, obecnie mieszka i pracuje w Niemczech.

"W plakacie odejmować znaczy dodawać" - to maksyma, którą kieruje się w swojej pracy. Drewiński przewodniczył jury konkursu na plakat promujący Toruń, jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej na tarasie CSW, zainaugurowało festiwal. Drewiński wygłosił również prelekcję.

W ramach festiwalu odbędzie się konferencja "Młody Plakat Polski", którą zainicjowała Katarzyna Kulpinska - historyk sztuki z Zakładu Historii Sztuki Nowoczesnej Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Znawcy tematu w teorii i praktyce ocenią nie tylko osiągnięcia najmłodszego pokolenia grafików, ale również nowe dokonania twórców znanych i cenionych.

Ważnym elementem festiwalu będą również warsztaty typograficzne, prowadzone przez znanych europejskich projektantów: Jacka Morowczyka, Franciszka Otto z Polski, Filipa Blazka z Czech, Marcela Bencika ze Słowacji i Istvana Szugyiczky'ego z Węgier. W warsztatach wezmą udział młodzi ludzie posiadający już pewną wiedzę w dziedzinie projektowania graficznego.

Dopełnieniem szkoleń będzie projekcja filmu "Helvetica", poświęconego jednej z najpopularniejszych współczesnych czcionek. Festiwal zakończy się w sobotę.(PAP)

olz/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)