Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęła się 12. edycja nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej

0
Podziel się:

Do 5 marca można zgłaszać kandydatów do nagrody Kustosza Pamięci Narodowej,
przyznawanej przesz Instytut Pamięci Narodowej za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu
historii narodu polskiego - poinformował PAP Michał Kurkiewicz z biura prasowego IPN.

Do 5 marca można zgłaszać kandydatów do nagrody Kustosza Pamięci Narodowej, przyznawanej przesz Instytut Pamięci Narodowej za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii narodu polskiego - poinformował PAP Michał Kurkiewicz z biura prasowego IPN.

"Kustosz Pamięci Narodowej" to wyróżnienie przyznawane polskim oraz zagranicznym instytucjom, organizacjom społecznym i osobom za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii narodu polskiego w latach 1939-1989, a także za działalność publiczną, zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Nagrodę przyznaje kapituła, której przewodniczącym jest prezes IPN.

Kandydatów do nagrody do 5 marca 2013 r. mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne. Wniosek należy przesłać na adres e-mail kustosz@ipn.gov.pl. Powinien on zawierać dane personalne kandydata, opis jego zasług i osiągnięć uzasadniających przyznanie nagrody, a także zgodę kandydata na zgłoszenie (a w przypadku kandydatur pośmiertnych zgodę najbliższej rodziny). W przypadku zgłoszenia kandydatury własnej należy przedstawić co najmniej jedną rekomendację instytucji, organizacji społecznej lub osoby fizycznej.

Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez ówczesnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Leona Kieresa. Nagroda ma przywrócić "szacunek dla narodowej przeszłości i chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia" - jak zapisano w regulaminie.

Laureatami nagrody w poprzednich latach zostali m.in. Tomasz Strzembosz, Studium Polski Podziemnej, Władysław Bartoszewski, zespół redakcyjny edycji "Zrzeszenie +Wolność i Niezawisłość+ w dokumentach", Stowarzyszenie "Archiwum Solidarności", Andrzej Krzysztof Kunert, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, dr Jacek Leociak, współzałożyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów; ks. prałat Wacław Karłowicz i pośmiertnie Paweł Jasienica.(PAP)

aszw/ mlu/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)