Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęła się digitalizacja archiwum Polskiego Radia Wrocław

0
Podziel się:

Polskie Radio Wrocław rozpoczęło digitalizację swego archiwum, co umożliwi
za dwa lata bezpłatne rozpowszechnianie większości nagrań poprzez portal internetowy. Dzięki temu
za pośrednictwem internetu dostępne będzie online 8 tys. godzin reportaży i słuchowisk.

Polskie Radio Wrocław rozpoczęło digitalizację swego archiwum, co umożliwi za dwa lata bezpłatne rozpowszechnianie większości nagrań poprzez portal internetowy. Dzięki temu za pośrednictwem internetu dostępne będzie online 8 tys. godzin reportaży i słuchowisk.

Archiwum Polskiego Radia Wrocław, zawierające reportaże, słuchowiska, relacje, audycje z lat 1946-2011, liczy ponad 70 tys. taśm. "Każda z nich to cienki, namagnesowany pasek z tworzywa sztucznego, którego trwałość z każdym rokiem słabnie. Oznacza to, że wkrótce wiele cennych nagrań może bezpowrotnie zniknąć, zanim powstaną ich zabezpieczone przed degradacją kopie. A wrocławska rozgłośnia może się pochwalić unikatowymi archiwaliami" - mówił Jakub Świebodzki z biura prasowego Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Najstarsze z nich to nagrania poniemieckie, m.in. fragmenty przemówień hitlerowskich przywódców, przedwojenne nagrania pochodzące z Radia Lwów i Wilno i pochodzące z 1948 r. słuchowiska "Małgorzata" i "Mistrz Pathelin".

Radiowe archiwum zawiera też prawie kompletny zestaw nagrań kabaretowego magazynu "Studio 202", rejestrowanego od 1957 r. Jak podają twórcy studia, ich program to najstarsza na świecie cykliczna radiowa audycja satyryczna, z kilkoma tysiącami emisji na antenie wrocławskiej i ogólnopolskiej.

Wśród nagrań radiowych znaleźć można też relacje z planów zdjęciowych kultowych filmów i seriali, jak "Sami swoi", "Lalka", "Czterej pancerni i pies", oraz zapisy wrocławskich i dolnośląskich festiwali: Wratislavia Cantans, Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju, Legnica Cantat, Przeglądu Piosenki Aktorskiej, Giełdy Piosenki Turystycznej czy Jazzu nad Odrą.

Polskie Radio Wrocław dokumentowało również wydarzenia historyczne, m.in. Międzynarodowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju, który odbył się we Wrocławiu w 1948 r., pierwszy lot człowieka w kosmos w 1961 r., wizytę papieża Jana Pawła II we Wrocławiu w 1983 r., wydarzenia roku 1989 czy powódź tysiąclecia w 1997 r. Na radiowych taśmach zachowały się głosy postaci świata polityki i kultury, m.in. Józefa Piłsudskiego, Vaclava Havla, Jerzego Grotowskiego, Czesława Miłosza.

Projekt "Tu Polskie Radio Wrocław - upowszechnianie dziedzictwa kulturowego zdigitalizowanych zasobów archiwum dźwiękowego Radia Wrocław" został wybrany w sierpniu tego roku przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego do dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2007-2013. Całość przedsięwzięcia, które zakończy w kwietniu 2014 r., ma kosztować ponad 2,1 mln zł. Rozgłośnia otrzymała na ten cel 1,5 mln zł z Unii Europejskiej. (PAP)

umw/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)