Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęła się druga runda negocjacji w ramach konferencji Genewa 2

0
Podziel się:

W Szwajcarii rozpoczęła się w poniedziałek druga runda negocjacji
pokojowych w ramach konferencji syryjskiej Genewa 2. Przewodniczący rozmowom Lakhdar Brahimi
poinformował, że w ciągu pierwszych dni planuje oddzielne spotkania ze stroną rządową i opozycją.

W Szwajcarii rozpoczęła się w poniedziałek druga runda negocjacji pokojowych w ramach konferencji syryjskiej Genewa 2. Przewodniczący rozmowom Lakhdar Brahimi poinformował, że w ciągu pierwszych dni planuje oddzielne spotkania ze stroną rządową i opozycją.

Agencja Reutera dotarła w poniedziałek do dokumentu, z którego wynika, że mediator zaapelował do stron konfliktu o oficjalne zadeklarowanie, czy są gotowe na osiągnięcie przy stole rozmów politycznego porozumienia, kończącego syryjski konflikt.

Brahimi chce również ponownie zaapelować o powstrzymanie przemocy i utworzenie przejściowego rządu, który przejmie ster władzy po reżimie Baszara el-Asada. Rząd tymczasowy miałby m.in. skoncentrować się na zreformowaniu państwowych instytucji i działaniach mających na celu zjednoczenie społeczeństwa - wynika z dokumentu.

Pierwsza runda negocjacji w Genewie zakończyła się pod koniec stycznia. Brahimi, który przewodniczy rozmowom pokojowym z ramienia ONZ i Ligi Arabskiej, podkreślił, że mimo fiaska pierwszej tury liczy, że bardziej produktywny okaże się drugi etap negocjacji.

Reżim w Damaszku, który określa rebeliantów walczących z prezydentem Baszarem el-Asadem mianem "terrorystów", twierdzi, że rozmowy powinny przede wszystkim skupić się na kwestii terroryzmu; z kolei dla opozycji priorytetem jest przekazanie władzy w Syrii, z wyłączeniem Asada.

Rozmowy mają doprowadzić do politycznego zakończenia syryjskiego konfliktu, w którym zginęło ponad 130 tys. ludzi. Ponad 2 mln musiały szukać schronienia poza granicami Syrii. (PAP)

lm/ ro/

15706617 15706628 15706646 15706658 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)