Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęła się msza św. pogrzebowa abp Życińskiego

0
Podziel się:

W Archikatedrze w Lublinie rozpoczęła się w sobotę przed południem msza św.
pogrzebowa abp. Józefa Życińskiego. Przewodniczy jej nuncjusz papieski w Polsce abp Celestino
Migliore. W uroczystości uczestniczy prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.

W Archikatedrze w Lublinie rozpoczęła się w sobotę przed południem msza św. pogrzebowa abp. Józefa Życińskiego. Przewodniczy jej nuncjusz papieski w Polsce abp Celestino Migliore. W uroczystości uczestniczy prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.

Trumna z ciałem arcybiskupa ustawiona została przed prezbiterium. Na trumnie położono księgę Ewangelii, mitrę czyli biskupie nakrycie głowy oraz paliusz - taśmę ozdobioną krzyżami, zakładaną na ramiona - symbol władzy metropolity.

Na pogrzeb przybyli liczni dojnicy kościelni, przedstawiciele władz centralnych i regionalnych, parlamentarzyści; rzesze wiernych zgromadziło się przed świątynią, gdzie ustawiono telebimy, na których można oglądać transmisję uroczystości.

Przed rozpoczęciem mszy św. odczytano telegramy i depesze kondolencyjne, które napłynęły do Lublina z całego świata. Nadesłali je m.in. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Metropolita lubelski zostanie pochowany w podziemiach Archikatedry Lubelskiej w tzw. krypcie biskupów. Trumna zostanie złożona w sarkofagu z białego włoskiego marmuru. Na pokrywie znajdzie się herb arcybiskupa i jego wezwanie: "In Spiritu et Veritate"

Abp Życiński - jeden z najbardziej pracowitych biskupów, zaangażowany w otwieranie Kościoła na świeckich, chętnie zabierający głos w sprawach ważnych dla społeczeństwa - zmarł nagle w Rzymie 10 lutego. Miał 62 lata.

Był także wybitnym filozofem, teologiem i publicystą, znanym zarówno w kraju, jak i za granicą. Specjalizował się w filozofii nauki. Napisał kilkaset artykułów o filozofii i stanowisku chrześcijaństwa wobec nauk przyrodniczych; publikował także w językach angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim. Wykładał m.in. w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, na KUL, ale również w Berkeley, Oxfordzie oraz na katolickich uczelniach w USA i Australii.

Znany był z częstych publicznych wystąpień, chętnie zabierał głos w debatach publicznych - m.in. na temat in vitro, lustracji, Kościoła w Polsce.(PAP)

kop/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)