Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęła się msza żałobna w intencji Zbigniewa Romaszewskiego

0
Podziel się:

W czwartek po godz. 13 w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana
Chrzciciela rozpoczęła się msza żałobna w intencji Zbigniewa Romaszewskiego, który zmarł w ubiegłym
tygodniu w wieku 74 lat.

W czwartek po godz. 13 w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela rozpoczęła się msza żałobna w intencji Zbigniewa Romaszewskiego, który zmarł w ubiegłym tygodniu w wieku 74 lat.

Mszy żałobnej przewodniczy bp Rafał Markowski; homilię wygłosi ks. prałat Jan Sikorski. Pogrzeb ma charakter państwowy; trumna przykryta jest biało-czerwoną flagą.

We mszy świętej oprócz najbliższej rodziny uczestniczą m.in. prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną, premier Donald Tusk, ministrowie rządu, marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, posłowie i senatorowie. Na czas uroczystości pogrzebowych zarządzono przerwy w obradach Sejmu i Senatu.

W uroczystości biorą też udział m.in. wicemarszałkowie Sejmu Jerzy Wenderlich, Cezary Grabarczyk, Eugeniusz Grzeszczak, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Marek Jurek, Anna Fotyga, Piotr Gliński, Ludwik Dorn, Marcin Święcicki, Andrzej Celiński, Antoni Macierewicz, Stefan Niesiołowski, Henryk Wujec.

Pożegnalne przemówienie mają podczas mszy wygłosić prezydent Komorowski i szef PiS Jarosław Kaczyński.

Msza jest otwarta dla wszystkich chcących uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu Zbigniewa Romaszewskiego. W katedrze, która może pomieścić około 1500 osób, dla rodziny i oficjalnych przedstawicieli wydzielonych zostało kilkaset miejsc.

Po mszy św. trumna z ciałem Zbigniewa Romaszewskiego spocznie w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Przewidziany jest ceremoniał wojskowy, m.in. salwa honorowa.

Zbigniew Romaszewski był legendą opozycji antykomunistycznej, działaczem Komitetu Obrony Robotników i Solidarności; wraz z żoną Zofią prowadził Biuro Interwencyjne KSS KOR, niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną. Współorganizował podziemne Radio "Solidarność". Był więziony od 1982 r. do 1984 r., sądzony w procesach twórców Radia "Solidarność" i KSS KOR.

Był wieloletnim senatorem, sprawującym mandat nieprzerwanie od 1989 do 2011 r. W 2011 r. został wybrany przez Sejm na członka Trybunału Stanu. W tym samym roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego. W 2013 r. Romaszewski został honorowym obywatelem Warszawy. (PAP)

agy/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)