Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęła się operacja da Vinci we Wrocławiu, transmisja w Gdańsku

0
Podziel się:

Pierwsza w Polsce operacja raka odbytnicy, z zastosowaniem robota da Vinci,
rozpoczęła się punktualnie i bez żadnych nieprzewidzianych trudności w piątek w Wojewódzkim
Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Operacja ma potrwać do godziny 14.00.

Pierwsza w Polsce operacja raka odbytnicy, z zastosowaniem robota da Vinci, rozpoczęła się punktualnie i bez żadnych nieprzewidzianych trudności w piątek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Operacja ma potrwać do godziny 14.00.

Zabieg mogą oglądać podczas bezpośredniej transmisji uczestnicy XVI Zjazdu Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich w Gdańsku.

Jak poinformowała PAP w piątek Patrycja Gawora z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, transmisję ogląda kilkuset lekarzy, przebywających na konferencji Sekcji Wideochirurgii zorganizowanej przez prof. Wiesława Tarnowskiego i dr Macieja Michalika w Gdańsku.

"Operacja dla uczestników ma cenny charakter szkoleniowy, ponieważ przeprowadza ją dr Sławomir Marecik i zespół chirurgów kierowany przez prof. Wojciecha Witkiewicza. Dr Marecik od lat przeprowadza w amerykańskich szpitalach zabiegi przy wykorzystaniu robota da Vinci. Prowadzi on także wiele specjalistycznych kursów z zakresu chirurgii laparoskopowej jelita grubego i jest jednym z pionierów wykorzystania robota da Vinci w tej dziedzinie" - mówił z kolei Michał Gibki ze szpitala.

Dodał, że dzięki dwóm konsolom w każdym momencie zabiegu bardziej doświadczony lekarz może bezpośrednio wkroczyć z pomocą. Takie rozwiązanie oznacza także, że operacja może być przeprowadzana przez dwóch lekarzy różnych specjalności.

Według dr Marecika, aby wykorzystać w pełni możliwości urządzenia należy przeprowadzać przy jego asyście jak najwięcej zabiegów. Tylko wtedy zakup robota będzie w pełni opłacalny dla posiadającej go placówki.

W Polsce dotychczas tylko wrocławski szpital zdecydował się na kupno robota chirurgicznego da Vinci.

"W związku z tym, że jako jedyni w Polsce dysponujemy robotem chirurgicznym da Vinci, czujemy się zobowiązani do przedstawienia jego olbrzymich możliwości kolegom z innych placówek. Dlatego gdy dr Marecik zaproponował nam przeprowadzenie operacji, wspólnie wpadliśmy na pomysł, by zgrać termin z konferencją Sekcji Wideochirurgii" - mówił prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu.

Według niego, jest to ciekawe i pouczające doświadczenie, ponieważ wszyscy zgromadzeni widzą ten sam obraz, który ma przed oczami chirurg zasiadający przy konsoli da Vinci. "Mogą obserwować ruchy narzędzi i wszelkie posunięcia lekarza, tak jakby to oni przeprowadzali operację. Ponieważ jest to pierwsza w Polsce tego typu operacja, chcielibyśmy wykorzystać możliwość jej transmisji do zapoczątkowania cyklu szkoleń z zakresu operacji przy zastosowaniu robota da Vinci dla polskich chirurgów" - powiedział Witkiewicz.(PAP)

umw/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)