Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozpoczęła się pikieta pielęgniarek OZZPiP przed Sejmem

0
Podziel się

Zakazu zatrudniana pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów
domagają się przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych; we
wtorek w południe przed Sejmem rozpoczęły pikietę.

bEhVyeTF

Zakazu zatrudniana pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów domagają się przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych; we wtorek w południe przed Sejmem rozpoczęły pikietę.

W proteście uczestniczy ponad sto osób. Widać transparenty z logo związku i nazwami regionów, z których przyjechały pielęgniarki. Policja barierkami oddziela demonstrację od budynku Sejmu.

"Jeśli nie ma dialogu przy stole, to będziemy przenosić go na ulice" - mówił do zebranych przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka. Dodał, że samozatrudnienie pielęgniarek to przenoszenie na nie kosztów pracy.

bEhVyeTH

Od sześciu dni przedstawicielki OZZPiP okupują sejmową galerię. We wtorek pięć z nich rozpoczęło protest głodowy.

Pielęgniarki OZZPiP obawiają się, że możliwość pracy w szpitalach na kontraktach spowoduje zwiększenie godzin pracy, a tym samym obniży jakość świadczeń zdrowotnych, zagrażając bezpieczeństwu pacjentów. Zdaniem pielęgniarek kontrakty są dla nich niekorzystne, bo nie dają m.in. prawa do urlopu. Podkreślają także, że dyrektorzy szpitali, szukając oszczędności, wymuszają taką formę zatrudnienia.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zakaz zatrudniania pielęgniarek w szpitalach na kontraktach, byłby niezgodny z konstytucją i nie zamierza go wprowadzać.

Zasady zatrudniana pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów doprecyzowuje ustawa o działalności leczniczej uchwalona przez Sejm w piątek.(PAP)

bEhVyeTN

gdyj/ kno/ bos/ jbr/

bEhVyeUi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)