Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozpoczęła się uroczystość nadania honorowych obywatelstw Warszawy

0
Podziel się

Na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęła się uroczysta sesja rady miasta,
na której honorowe obywatelstwa stolicy odbiorą historyk literatury prof. Maria Janion, piosenkarka
Irena Santor i były senator Zbigniew Romaszewski.

bDeYznLp

Na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęła się uroczysta sesja rady miasta, na której honorowe obywatelstwa stolicy odbiorą historyk literatury prof. Maria Janion, piosenkarka Irena Santor i były senator Zbigniew Romaszewski.

Tegoroczne tytuły honorowego obywatela zostały nadane uchwałą rady Warszawy w czerwcu.

Prof. Maria Janion, zgłoszona przez PO, to historyczka literatury i idei, badaczka polskiej kultury wieków XIX i XX, krytyczka literacka, znawczyni polskiego i europejskiego romantyzmu.

W Warszawie mieszka od 1949 r. Od 1948 r. aż do przejścia na emeryturę w roku 1996 pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN. W latach 70. uczestniczyła w konspiracyjnej działalności Towarzystwa Kursów Naukowych. W sierpniu 1980 r. podpisała się pod apelem 64. intelektualistów popierających strajk robotników w stoczni. Rok później wzięła udział w Niezależnym Kongresie Kultury Polskiej.

bDeYznLr

Jest autorką kilkuset prac naukowych i książek. W latach 2000-2004 przewodniczyła jury Nagrody Literackiej Nike.

Irenę Santor, przez wielu nazywaną pierwszą damą polskiej piosenki, zgłosił SLD.

Santor karierę zawodową zaczynała w 1951 r. w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze". W 1959 r. zadebiutowała jako solistka na estradzie. Udział w festiwalu sopockim w 1961 r. i zdobyte tam nagrody za wykonanie piosenek "Embarras" oraz "Walczyk na cztery ręce" rozpoczęły pasmo sukcesów.

Piosenkarka ma na swoim koncie ponad tysiąc piosenek. Wiele z nich stało się "wizytówkami" stolicy, np. "Na prawo most, na lewo most", "Kamienne schodki", "Małe mieszkanko na Mariensztacie", "Jak przygoda, to tylko w Warszawie", "Maleńki znak", "Na Francuskiej", "Pójdę na Stare Miasto" czy "Warszawa, ja i ty".

bDeYznLx

W 1991 r. postanowiła zakończyć występy na estradzie i zająć się działalnością charytatywną oraz społeczną, sporadycznie tylko nagrywając dla radia i współpracując z telewizją. W roku 2009 wznowiła koncerty, występując od czasu do czasu w różnych miastach Polski.

Zbigniewa Romaszewskiego do tytułu honorowego obywatela stolicy zgłosiło PiS. To polityk, działacz opozycji w okresie PRL, senator w latach 1989-2011, wicemarszałek Senatu VII kadencji, członek Trybunału Stanu.

W 1967 r. wraz z żoną Zofią zbierał podpisy pod petycją pracowników naukowych w obronie Adama Michnika. W czerwcu 1976 r., po protestach robotniczych w Radomiu i Ursusie, uczestniczył w organizowanej przez Komitet Obrony Robotników akcji pomocy represjonowanym. Od roku 1977 był członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. Wraz z żoną kierował Biurem Interwencyjnym KSS KOR, rejestrującym przypadki łamania praw człowieka i niosącym ofiarom pomoc prawną oraz materialną.

Na przełomie lat 1979/80 zakładał Komitet Helsiński. W stanie wojennym współorganizował podziemne Radio "Solidarność". W sierpniu 1982 r. został aresztowany; był sądzony w procesie twórców radia. Został skazany w lutym 1983 r.; wyszedł na mocy amnestii w sierpniu 1984 r.; uniewinniono go w 1991 r.

bDeYznLy

Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Przyznanie tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Wyróżniona w ten sposób osoba (dotąd było ich 68) otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.

Honorowy obywatel ma prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Może też uczestniczyć na prawach honorowego gościa w sesjach rady miasta czy organizowanych przez miasto imprezach kulturalnych i sportowych.

W 2010 r. powołano Radę Honorowych Obywateli Warszawy. Jest ona ciałem doradczym i wyraża opinie w sprawach ważnych dla miasta.

Tytuły honorowego obywatela stolicy nadawane są co roku w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - w Dniu Pamięci Warszawy. (PAP)

bDeYznLz

mca/ malk/ bk/

bDeYznLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)