Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Senatu

0
Podziel się:

W środę po godz. 10 rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba
zajmie się m.in. ustawą ws. ratyfikacji zmiany w traktacie o funkcjonowaniu UE, która dotyczy
możliwości ustanowienia mechanizmu stabilności dla strefy euro.

W środę po godz. 10 rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba zajmie się m.in. ustawą ws. ratyfikacji zmiany w traktacie o funkcjonowaniu UE, która dotyczy możliwości ustanowienia mechanizmu stabilności dla strefy euro.

Ustawa dotyczy ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z marca 2011 r. ws. zmian art. 136 traktatu o funkcjonowaniu UE w odniesieniu do mechanizmu stabilności dla państw członkowskich, których walutą jest euro. Zawiera zgodę Polski na ratyfikację zmian w traktacie.

Chodzi o dodanie do traktatu następującego ustępu: "Państwa członkowskie, których walutą jest euro, mogą ustanowić mechanizm stabilności, uruchamiany, jeśli będzie to niezbędne do ochrony stabilności strefy euro jako całości. Udzielenie wszelkiej niezbędnej pomocy finansowej w ramach tego mechanizmu będzie podlegało rygorystycznym warunkom".

Zdaniem rządu ratyfikacja może nastąpić w trybie art. 89 konstytucji, czyli po uprzedniej zgodzie wyrażonej w ustawie przyjmowanej przez Sejm i Senat większością głosów.

Ustawa miała być rozpatrywana jako drugi punkt porządku obrad, jednak marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zaproponował na początku posiedzenia, że będzie to punkt 5. posiedzenia; senatorowie mają rozpatrzyć ustawę po godz. 16. Również po godz. 16 senatorowie wysłuchają informacji rządu nt. sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Izba będzie także debatować nad ustawą o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym w Polsce nielegalnie. Ustawa ma na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnych regulacji dotyczących zatrudniania obywateli państw trzecich nielegalnie przebywających na terytorium UE.

Przewiduje ona m.in. wzmocnienie kontroli legalności zatrudnienia poprzez: zwiększenie zakresu przestępstw ściganych przez Straż Graniczną, nałożenie na pracodawców obowiązku sprawdzania statusu pobytowego zatrudnianych cudzoziemców, wprowadzenie nowych sankcji za zatrudnianie cudzoziemców przebywających w Polsce wbrew przepisom oraz objęcie współodpowiedzialnością finansową głównego wykonawcy z tytułu zatrudniania takich cudzoziemców przez podwykonawcę.

W porządku posiedzenia znalazła się także ustawa o zmianie zakresu obowiązywania umowy o utworzeniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju z 1990 r. Zmiany te mają na celu geograficzne rozszerzenie regionu operacji EBOiR o kraje południowego i wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego oraz jak najszybsze rozpoczęcie operacji na nowych obszarach. Cel ten ma być realizowany przy założeniu, że na kraje członkowskie nie zostaną nałożone dodatkowe obciążenia kapitałowe oraz nie będzie ograniczone finansowanie w obrębie dotychczasowych odbiorców.

Senat zajmie się też nowelizacją przepisów wprowadzających do ustawy reformującej system nauki. Nowela zmierza do przesunięcia do roku 2013 przeprowadzenia kompleksowej oceny działalności jednostek naukowych. Przeprowadzenie takiej oceny przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych przewidziane było pierwotnie w ustawie do dnia 30 września 2012 r.

Ponadto w Senacie odbędzie się też drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Nowela ma umożliwić żądanie zwrotu przez poprzedniego właściciela wywłaszczonej nieruchomości, jeżeli stała się ona zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu - również w sytuacji, gdy wywłaszczenie nastąpiło na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości. Przepis ten pozwalał na wywłaszczenie nieruchomości już uprzednio zajętych i wykorzystywanych w jakiś celu, bez uprzedniego przeniesienia własności owej nieruchomości.

Borusewicz poinformował, że głosowania odbędą się pod koniec posiedzenia. (PAP)

sdd/ joko/ par/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)