Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Senatu

0
Podziel się:

Na rozpoczętym w środę po godz. 11 posiedzeniu Senat zajmie się m.in.
ustawą o okręgach sądowych, cofającą reformę autorstwa b. ministra sprawiedliwości Jarosława
Gowina, oraz nowelą kodeksu pracy, wprowadzającą roczne, płatne urlopy rodzicielskie.

Na rozpoczętym w środę po godz. 11 posiedzeniu Senat zajmie się m.in. ustawą o okręgach sądowych, cofającą reformę autorstwa b. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, oraz nowelą kodeksu pracy, wprowadzającą roczne, płatne urlopy rodzicielskie.

10 maja - większością głosów PiS, RP, PSL, SLD i SP, a wbrew PO - Sejm uchwalił obywatelską ustawę o okręgach sądowych, która ma doprowadzić do przywrócenia sądów istniejących przed reformą Gowina. Na mocy tej reformy od początku tego roku 79 najmniejszych sądów rejonowych stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. "Naprawimy to w Senacie" - zapowiadali politycy PO po głosowaniu w Sejmie. Platforma ma w Senacie większość - 62 senatorów.

We wtorek senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji przyjęła wniosek senatorów PO o odrzucenie obywatelskiej ustawy, przywracającej 79 sądów rejonowych zreorganizowanych przez Jarosława Gowina.

Trybunał Konstytucyjny potwierdził niedawno, że ustawowa podstawa prawna do wydania przez ministra rozporządzenia w sprawie sądów, jest zgodna z konstytucją.

Zgłoszona jako projekt obywatelski ustawa o okręgach sądowych ma za zadanie przywrócić stan sprzed reformy Gowina i udaremnić możliwość tworzenia i znoszenia sądów rozporządzeniem ministra. Ustawa wyszczególnia wszystkie sądy istniejące do końca zeszłego roku wraz z ich okręgami. Każda zmiana struktury musiałaby więc w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy tak, by minister nie mógł takich zmian dokonywać rozporządzeniem.

Senat zajmie się również nowelizacją kodeksu pracy, która wprowadza roczny płatny urlop dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. Nowelizacja była realizacją postulatów tzw. matek I kwartału.

Planowany termin wejścia ustawy w życie to 17 czerwca; jest to warunek, aby rocznym urlopem rodzicielskim mogli zostać objęci wszyscy rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r., którzy obecnie przebywają na urlopach macierzyńskich, bądź dodatkowych. Kiedy nowela wejdzie w życie rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w tym roku, przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać ojciec i matka.

Obecnie w okresie płatnego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. wynagrodzenia, po nowelizacji, byłoby to 100 proc. przez pierwsze 26 tygodni i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni. Jeśli zaś matka dziecka od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu - 52 tygodni, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.

Urlop macierzyński, podobnie jak obecnie, będzie można rozpocząć przed porodem. Maksymalnie można będzie wykorzystać wtedy sześć tygodni.

Sześć tygodni urlopu dodatkowego można podzielić maksymalnie na dwie części, trwające minimum tydzień, a 26 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, trwających minimum osiem tygodni. Urlop musi też mieć charakter ciągły, tzn. urlop rodzicielski musi przypadać bezpośrednio po dodatkowym oraz części tych urlopów muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej.

Urlop dodatkowy i rodzicielski będzie można łączyć z pracą w niepełnym wymiarze (nie wyższym jednak niż pół etatu). W tej chwili pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika o łączenie urlopu z pracą. Po nowelizacji wniosek o niepełny etat nie będzie wiążący. Pracodawca będzie mógł go nie uwzględnić, jeśli nie jest to możliwe ze względu na organizację lub rodzaj pracy. O przyczynie odmowy pracodawca informował będzie na piśmie.

Z urlopu rodzicielskiego będą mogli korzystać jednocześnie oboje rodzice. Jednak w takim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekraczać 26 tygodni. Łączne korzystanie z urlopu nie będzie możliwe w przypadku urlopu dodatkowego oraz macierzyńskiego.

Senat zajmie się też opartą na projekcie rządowym ustawą o uchyleniu ustawy o przekształceniu własnościowym przedsiębiorstwa państwowego Polskie Linie Lotnicze LOT. Ma ona na celu uchylenie ustawy, na mocy której nastąpiło przekształcenie PLL LOT w spółkę.

Senatorowie wysłuchają również informacji o wynikach działalności CBA w 2012 r., informacji ministra rozwoju regionalnego na temat wykorzystania przez Polskę środków finansowych z UE w latach 2007-2013 oraz propozycji dotyczących perspektywy finansowej w okresie 2014-2020.

W porządku obrad przewidziane jest drugie czytanie projektu noweli ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wniesionego przez senacką komisję budżetu i finansów publicznych. Jego celem jest przyznanie ulgi podatkowej osobom zaliczanym do III grupy podatkowej, które do 31 grudnia 2006 r. sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy.

Senatorowie zajmą się też nowelą ustawy o prawie prasowym; zakłada ona, że niedopełnienie rejestracji czasopisma nie będzie już występkiem zagrożonym grzywną lub karą ograniczenia wolności, ale wykroczeniem, za które sąd będzie mógł wymierzyć karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jest to wykonanie wyroku wydanego przez Trybunał Konstytucyjny.

Kolejnym punktem obrad jest nowela ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. W ustawie zaproponowano m.in.: zmniejszenie wkładu własnego gminy z 50 proc. do 20 proc. kosztów realizacji zadania - przy ubieganiu się o środki z budżetu państwa na utworzenie i funkcjonowanie instytucji opieki oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które będą mogły ubiegać się o środki z budżetu na utworzenie i funkcjonowanie instytucji opieki.

Posiedzenie Senatu planowane jest na dwa dni. (PAP)

wni/ mrr/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)