Notowania

projekt
03.11.2009 13:24

Rozpoczęło się posiedzenie komisji ws. projektów powołująych komisję hazardową

We wtorek po godz. 13 rozpoczęło się posiedzenie połączonych komisji sejmowych: ustawodawczej i finansów publicznych, które mają zająć się przygotowanymi przez PO, PiS i Lewicę projektami uchwał w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania przebiegu prac legislacyjnych nad projektem zmian w tzw. ustawie hazardowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*We wtorek po godz. 13 rozpoczęło się posiedzenie połączonych komisji sejmowych: ustawodawczej i finansów publicznych, które mają zająć się przygotowanymi przez PO, PiS i Lewicę projektami uchwał w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania przebiegu prac legislacyjnych nad projektem zmian w tzw. ustawie hazardowej. *

Posiedzenie komisji zaczęło się od sporu, kto ma je prowadzić: przewodniczący komisji finansów (Paweł Arndt z PO) czy szef komisji ustawodawczej (Wojciech Szarama z PiS).

Nie jest wykluczone, że Sejm powoła komisję już w środę, a w piątek - wybierze skład osobowy.

Najwięcej kontrowersji wzbudza zakres prac komisji śledczej. PO chce zbadać tok prac nad tzw. ustawą hazardową od rządów SLD do czasu obecnej koalicji (lata 2002-2009 roku); PiS i Lewica chcą ograniczenia prac tylko do rządów PO-PSL. Opozycja poza możliwymi nieprawidłowościami w pracach nad zmianami w ustawie o grach i zakładach wzajemnych chciałaby też wyjaśniać okoliczności ujawnienia tajemnicy państwowej o przebiegu postępowania w tej sprawie prowadzonego przez CBA.

PiS chce, by komisja zbadała, czy premier Donald Tusk złamał przepisy ustawy o ochronie informacji niejawnych, ujawniając informacje przekazane mu przez szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

Z kolei Lewica chce, by komisja ustaliła źródła ujawnienia tajemnicy państwowej zarówno ze strony CBA, jak i członków rządów oraz sprawdziła legalność działań CBA w tej sprawie.

Komisje finansów i ustawodawcza otrzymały już ekspertyzy Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych w sprawie projektów. Podstawowy zarzut wobec wszystkich trzech wniosków dotyczy przedmiotu prac komisji - zdaniem prawników sejmowych projekty uchwał nie ograniczają się do zbadania konkretnej sprawy, co jest sprzeczne z konstytucją.(PAP)

stk/ pat/ ura/ bk/

Tagi: projekt, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz