Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

0
Podziel się:

W Belwederze we wtorek o godz. 15.40 rozpoczęło się posiedzenie Rady
Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem spotkania jest polskie stanowisko na listopadowy szczyt NATO w
Lizbonie.

W Belwederze we wtorek o godz. 15.40 rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem spotkania jest polskie stanowisko na listopadowy szczyt NATO w Lizbonie.

Podczas szczytu Sojuszu, który odbędzie się 19-20 listopada w stolicy Portugalii, NATO ma przyjąć nową koncepcję strategiczną i uzgodnić terminarz przejmowania odpowiedzialności za bezpieczeństwo Afganistanu przez miejscowe wojsko i policję do końca 2014 r.

W ubiegłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem oraz szefami MSZ i MON powiedział, że projekt nowej koncepcji strategicznej NATO w ogromnej mierze odpowiada polskim aspiracjom i oczekiwaniom. Komorowski tłumaczył wtedy, że dokument oddaje troskę Polski o to, aby została nadana odpowiednia waga artykułowi 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, mówiącemu, że zbrojna napaść na jednego z członków Sojuszu traktowana jest jak napaść na całe NATO, a państwa członkowskie są zobowiązane do udzielenia pomocy stronie zaatakowanej.

Prezydent i premier zgodnie oświadczyli wówczas, że chcą, aby 2012 r. był początkiem końca naszej obecności w Afganistanie.

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski zapowiedział, że podczas posiedzenia RBN poruszy kwestię wycofania polskich wojsk z Afganistanu i terminu, w którym miałoby to nastąpić.

W spotkaniu nie uczestniczy prezes PiS Jarosław Kaczyński, który we wtorek oficjalnie zrezygnował z członkostwa w RBN. Swoją decyzję uzasadnił m.in. niezadowoleniem z przebiegu negocjacji z Rosją w sprawie umowy gazowej oraz z działań zmierzających do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, a także podejściem rządu i prezydenta do zmian Traktatu Lizbońskiego.

RBN jest organem doradczym prezydenta. W jej skład - po rezygnacji Kaczyńskiego - wchodzą: marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, szef MSZ Radosław Sikorski, szef MON Bogdan Klich, szef MSWiA Jerzy Miller oraz szefowie partii zasiadających w parlamencie: PO - Donald Tusk (szef rządu), PSL - Waldemar Pawlak (wicepremier i minister gospodarki) i SLD - Grzegorz Napieralski.

We wtorkowym posiedzeniu uczestniczy także były minister spraw zagranicznych Adam Rotfeld, który reprezentował Polskę w komisji przygotowującej rekomendację w sprawie nowej koncepcji strategicznej NATO. (PAP)

brw/ hgt/ mja/ abr/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)